Bezpieczna giełda kryptowalut – wybierz z poradnikiem

Autor Weronika Hossa Autor 03/04/2023 Rynek

Giełda kryptowalut to miejsce do zakupu cyfrowych pieniędzy za waluty FIAT, wymiany jednych krypto na inne oraz handlu kryptowalutami.

To platforma online, na której każdy się może zarejestrować i rozpocząć trading kryptowalutami lub – jeśli jest taka opcja – kupić swoje pierwsze cyfrowe pieniądze za np. złotówki. Jakie są najlepsze kryptogiełdy na rynku?

Ranking giełd kryptowalut

Wiele z zagranicznych giełd kryptowalut ma polskie wersje strony www, w tym Binance, Coinbase, Exmo. Poniżej nasz ranking kryptogiełd:

Ad disclosure
Jak oceniamy?
#
Binance

Binance

4/5

100 USDT zwrotu opłaty handlowej

weryfikacja konta, wpłata depozytu minimum 10 dolarów równowartości w kryptowalucie, pierwszy trade w kryptowalucie o wartości minimum 10 dolarów lub polecenie znajomym Binance i wpłata ponad 50 dolarów depozytu
App availability
#
Egera

Egera

4.5/5

Darmowe 20 PLN po obrocie 350 PLN

Zarejestrowanie się
Licences:
Legalni Buckmacherzy
App availability
#
Coinbase

Coinbase

4.5/5

Program EARN

Obejrzyj kursy video i ukończ quizy
App availability
#
EXMO

EXMO

4.5/5

Cashback 50%

Przy zakupie EXMO Premium
App availability
#
KuCoin

KuCoin

4.5/5

Progra Refer a friend

Zaproś znajomych do założenia konta na KuCoin
App availability
#
Bitmex

Bitmex

4.5/5

Program Refer a friend do 20% prowizji

polecenie znajomym giełdy
App availability

Lista najlepszych platform krypto obejmuje giełdy zarówno polskie, jak Egera, dawniej Bitclude, mająca licencję małej instytucji płatniczej od KNF, jak i zagraniczne znane marki, w tym największa giełda na świecie, Binance, wywodząca się z Chin.

najbezpieczniejsza giełda kryptowalut

Sprawdź najlepsze miejsce do wymiany kryptowaluty: kursy, prowizje, płynność

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka giełda kryptowalut jest najlepsza, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i legalność działania giełdy do kryptowalut oraz prowizje, opłaty i oferowane kryptowaluty. Kursy wymiany także mają niebagatelne znaczenie, podobnie jak płynność giełdy, jej zaplecze techniczne i wsparcie klienta.

Sprawdź przewodnik po kryptowalutach, w które warto inwestować.

Co to jest giełda kryptowalut?

Fakty o kryptogiełdzie
gielda kryptowalut co to
Handel
kryptowaluty i tokeny
Waluta zakupu
kryptowaluta lub FIAT
Wymiana
kryptowaluty i tokeny
Regulacje
brak wpływu regulatorów i banków centralnych
Licencje
możliwa na usługi finansowe
Cecha
niezależność i decentralizacja

Giełda kryptowalut jest wirtualną platformą umożliwiającą handel i wymianę kryptowalut oraz tokenów, a także ich zakup za waluty FIAT – choć nie każda giełda ma to w ofercie. Giełda działa podobnie jak tradycyjna giełda z akcjami, łącząc między sobą kupujących oraz sprzedających dane aktywa, w tym przypadku kryptowaluty.

Kryptogiełdy nie są regulowane przez centralne jednostki jak typowe giełdy. Nie mają na nie wpływu regulatorzy czy banki centralne. Mogą mieć licencję na usługi finansowe od danych instytucji, ale sam handel pozostaje niezależny i zdecentralizowany, tak jak system blockchain, na którym oparte są kryptowaluty.

Jak wymieniać kryptowaluty na giełdzie?

Większość spośród giełd kryptowalut oferuje wymianę kryptowalut z walut FIAT: sprawdź nasz poradnika jak handlować krypto. Wszystkie zapewniają wymianę np. bitcoinów na litecoiny itd., czyli w obrębie samych krypto. Kursy są zależne od kursu rynkowego oraz narzuconej prowizji giełdy:

Aby móc wymienić waluty FIAT na krypto trzeba
 • Mieć specjalny portfel inwestora, czyli zarejestrować konto,
 • Zweryfikować je,
 • Zasilić daną walutą FIAT, a potem nabyć kryptowaluty na giełdzie.

Mogą być one przechowywane na e-portfelu inwestora w ramach giełdy lub można nabyć samodzielnie portfel do kryptowalut w postaci software’u czy hardware’u i przelać środki z giełdy.

Czy oferująca kryptowaluty giełda jest legalna?

Oferująca kryptowaluty giełda to legalna platforma, która może mieć specjalną licencję na usługi finansowe od regulatora w danym kraju. W naszym kraju oraz w większości krajów na świecie kryptowaluty nie są zakazane, chociaż istnieją miejsca mniej przychylne cyfrowym walutom.

Kryptowaluty jako takie nie podlegają żadnemu bankowi centralnemu ani rządowi, więc trudno rozpatrywać je w kwestii legalności. Na pewno jednak posiadając kryptowaluty czy tradując nimi, nie łamiesz polskiego prawa. Niektóre giełdy z kryptowalutami mają opinie niebezpiecznych, zdarza się, że trafiają na listę ostrzeżeń KNF. Warto zatem zawsze sprawdzić wiarygodność i uczciwość giełdy.

Wybierz najbezpieczniejsze polskie giełdy kryptowalut

To sprawdzenie wiarygodności giełdy kryptowalut można przeprowadzić samodzielnie, rozpatrując kilka czynników. Oczywiście, wszystkie wyżej wymienione platformy oraz polskie giełdy kryptowalut z licencją KNF są legalne i w pełni bezpieczne, jednak ich oferta różni się między sobą. Stąd wskazane jest dogłębne przejrzenie wielu aspektów funkcjonowania oferującej kryptowaluty giełdy. Jak zacząć przygodę z tradingiem na kryptowalutach? Sprawdzamy:

Wybierz najbezpieczniejszą platformę

 1. Wysokość prowizji oraz limity wpłat/wypłat
 2. Dostępne kryptowaluty oraz waluty FIAT do wymiany
 3. Warunki wpłaty i wypłaty kryptowalut
 4. Bezpieczeństwo giełdy, procedury, szyfrowanie strony, program bug bounty, zimne portfele
 5. Licencję i legalność działania
 6. Płynność giełdy
 7. Jakość handlu i funkcjonalność
 8. Wsparcie klienta – czy jest w języku polskim, czy działa 24/7
 9. Dodatkowe korzyści – np. programy afiliacyjne, własny coin etc.

Zbyt wysoka prowizja potrafi skutecznie odstraszyć od handlu kryptowalutami, zwłaszcza gdy obraca się miesięcznie sporymi kwotami. Im więcej dostępnych kryptowalut i walut FIAT, tym większa elastyczność w działaniu. Przy częstych wpłatach i wypłatach przydadzą się darmowe i natychmiastowe transakcje. Podstawową kwestią jest bezpieczeństwo giełdy i wprowadzone procedury. Wysoka płynność giełdy ułatwia przeprowadzanie transakcji, a dodatkowe funkcje i różne rodzaje zleceń czynią trading bardziej atrakcyjnym. W razie problemów dobrze jest móc liczyć na wsparcie klienta po polsku 24/7. Niektóre platformy dają dodatkowe bonusy np. zniżki na prowizje za polecenia czy możliwość kupna własnego coina.

1. Prowizja od transakcji – czy jest giełda kryptowalut bez prowizji?

Prowizja jest naliczana przez operatorów giełd za transakcje. Wyróżnia się prowizję takera oraz makera. Prowizja makera jest pobierana za realizację oferty kupna i sprzedaży złożonej uprzednio w tabeli ofert, zaś takera za zrealizowanie istniejącej już oferty innego użytkownika.

Poza tymi kosztami mogą pojawić się opłaty za prowadzenie konta, wpłaty depozytów czy wypłaty środków, a także warto zwrócić uwagę na oferowane za wymianę kryptowalut kursy. Niestety, trudno jest obecnie o giełdę kryptowalut bez prowizji. W tabeli przedstawiliśmy niektóre prowizje giełd kryptowalut:

Prowizje na giełdach kryptowalut
Giełda kryptowalutProwizja makeraProwizja takera
Coinbase0,4%0,6%
KuCoin0,1%0,1%
Bitmex0,02%0,075%
Binance0,1%0,1%
Exmo0,1%0,1%
Bitcludeod 0,3%0,5%

Na co szczególnie zwracać uwagę przy analizie kosztów transakcji na giełdzie kryptowalut?

Sama informacja o wysokości prowizji maker i taker to często za mało, by oszacować koszty transakcji. Jeśli prowizja jest płaska, to w porządku, ale często zmienia się zależnie do wolumenu transakcji, rodzaju walut etc. Trzeba zatem przeanalizować dokładnie tabelę opłat i prowizji, które są udostępniane na stronie każdej giełdy.

Limity wypłat i wpłat na giełdy kryptowalut

Minimalne depozyty środków na giełdach nie są wygórowane. Egera (dawniej Bitclude) pozwala na wpłaty już od 1 zł!  Trochę więcej wymaga Coinbase – 25 zł. Takie wartości nie stanowią jednak problemu, bo trading kryptowalutami wymaga raczej obrotu sporymi środkami.

Wpłacając 10 zł czy 20 zł, nie ma szans by kupić kryptowalutę mogącą przynieść jakieś zyski inwestycyjne. Jeśli chodzi o górne limity wpłat oraz limity wypłat, to są one dość wysokie. Często giełdy proponują konta premium czy profesjonalne, gdzie te widełki są jeszcze szersze.

Czy warto kupować na giełdzie kryptowalut przez Revolut?

Alternatywą dla kupowania kryptowalut na giełdzie jest zakup ich przez Revolut. Potem można ewentualnie wpłacić kupione kryptowaluty po kursie z Revoluta na e-wallet, przelać na konto inwestora na giełdzie i obracać już tam środkami. To dobre rozwiązanie, gdy giełda nie oferuje wymiany walut FIAT na kryptowaluty.

Revolut nalicza sobie prowizję 2,5% za wymianę, zatem nie jest to mało. Przykładowo Coinbase liczy 2,49%. Jednak już Egera Bitclude ma prowizję w kantorze 2,8%. Do tego niemal każda giełda kryptowalut dolicza prowizję na poziomie około 2% za wpłaty środków kartą. Nie zawsze zatem operacja zakupu kryptowalut na Revolucie będzie opłacalna.

2. Dostępne kryptowaluty na giełdzie. Bitcoin i wiele więcej

Gdy myślimy o kryptowalutowej giełdzie, bitcoin przychodzi naturalnie pierwszy do głowy. To waluta, którą znajdziesz na każdej giełdzie. Ale warto szukać też innych kryptowalut. Giełda o dobrej renomie będzie ich oferować co najmniej kilkanaście, czy kilkadziesiąt.

Obecnie na świecie jest ponad 4000 kryptowalut, zatem jest z czego wybierać. Jednak nie zawsze ilość przekłada się na jakość, bo wiele z tych wirtualnych walut to dziwne wynalazki (np. TrumpCoin…).

Najwięcej kryptowalut mają:

Warto szukać stable coinów – np. USD Tether, True USD, Paxos Standard, bo mają one wartość zbliżoną do ceny zwykłego dolara, co gwarantuje większą stabilność kursu.

Dostępność walut FIAT

Dla osób początkujących dostępność walut FIAT jest obowiązkowa na giełdzie kryptowalut. W Polsce będziemy szukać szczególnie możliwości zamiany z polskich złotych na bitcoina i inne wirtualne środki. Taka opcja jest np. w Egerze, Coinbase, Exmo.

3. Wpłaty i wypłaty kryptowalut: realizacja transakcji

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić kryptowaluty, to giełda z wpłatami FIAT jest dobrym miejscem. Do realizacji transakcji potrzebujesz zarejestrowania konta inwestora i wpłaty depozytu.

Najczęściej dostępna metoda płatności to karty VISA i Mastercard, a trafiają się także opcję przelewu bankowego zwykłego, wpłat z e-portfeli jak PayPal, czy nawet BLIK-iem – tutaj wyróżnia się Egera Bitclude. Są też jednak giełdy kryptowalut, gdzie jedynie można wpłacać bitcoin, np. BitMex, oferujący darmowe wpłaty i wypłaty bitcoinem, czy KuCoin z darmowymi depozytami w kryptowalutach. Najlepsze warunki do wpłat czy wypłat FIAT mają:

100 USDT zwrotu opłaty handlowej
Visit
Darmowe 20 PLN po obrocie 350 PLN
Visit

Najlepszą jednak jest jest Egera Bitclude z darmowymi wpłatami PLN przelewem bankowym i 2% prowizji dla wpłaty BLIK-iem i Binance z 0% dla wpłat euro przez przelewy i 1.8% dla kart.

4. Giełdy kryptowalut: bezpieczeństwo

Bezpieczna kryptogiełda powinna gwarantować zabezpieczenie środków klientów oraz ich danych osobowych. Giełdy kryptowalut stosują szereg procedur bezpieczeństwa w sieci, jak szyfrowanie SSL stron, APP LVL Security czy Domain Security – łącznie określa się je mianem CSS, Cyber Security Score. Stosują się też do procedur AML i KYC…

…dlatego trudno znaleźć jest obecnie giełdę kryptowalut bez weryfikacji inwestora dokumentami osobistymi.

Najlepsze kryptogiełdy powinny zapewniać także dwustopniowe logowanie i każdorazowe potwierdzanie transakcji oraz autoryzację przelewów. Dobrą praktyką są tzw. zimne portfele do przechowywania kryptowalut oraz program bug bounty, czyli szukanie błędów i bugów przez użytkowników.

Co jest ważne w bezpieczeństwie giełd kryptowalutowych
 • szyfrowana strona www,
 • weryfikacja użytkowników,
 • dwuczynnikowa weryfikacja konta,
 • zimne portfele na środki inwestorów.

5. Licencje

O rzetelności giełdy krypto świadczą licencje od regulatorów. Oznacza to, że giełda przestrzega lokalnego prawa i jest regulowana przez właściwe instytucje. W Polsce licencje dla giełdy kryptowalut daje KNF – nie są to typowe licencje dla tego typu instytucji, ale tzw. licencje małych instytucji płatniczych. Taką ma tylko Egera Bitclude.

KNF może wpisać giełdy na listę ostrzeżeń, jeśli uznaje je za nieuczciwe czy nieprzestrzegające procedur. To pokazuje, że rynek kryptowalutowy nie jest dobrze regulowany w Polsce. Dlatego wiele firm przenosi się na Maltę, która jest bardzo przyjazna rynkowi kryptowalutowemu.

6. Płynność giełdy

Płynność na giełdzie kryptowalut to czynnik obrazujący jak łatwo będzie zawrzeć transakcję. Im większa płynność i wyższy wolumen, czyli obrót handlowy, tym łatwiej będzie znaleźć sprzedawcę lub kupca do danej transakcji.

Doskonałą płynność mają Binance i Coinbase – poziom około 650 dla Coinbase i aż 750 dla Binance trade’ów i wolumenu o wartości ponad 200 mld dolarów!

7. Jakość handlu i funkcjonalność

O jakości handlu na giełdzie kryptowalut decyduje w dużej mierze dobre zaplecze techniczne. Wydajny serwer i silnik, stabilne oprogramowanie przekładają się na bezawaryjny serwis. Do tego liczy się interfejs i intuicyjność obsługi. Można to sprawdzić przed wpłatą środków, jeśli giełda kryptowalut ma demo konto – to częsta praktyka.

Ponadto, istotne są rodzaje zleceń, które zwiększają elastyczność inwestowania. Tutaj koniecznie musi być Stop Loss, czyli zlecenie zatrzymujące straty po przekroczeniu ustalonej stawki. To podstawowe zlecenie pozwalające na zabezpieczenie kapitału. Szukaj także przydatnych narzędzi jak wskaźniki, wykresy, narzędzia do analizy technicznej, personalizacji wyglądu giełdy etc. Z nimi prościej będzie Ci inwestować, zarządzać transakcjami.

8. Wsparcie klienta

Nieuniknione są sytuacje konieczności kontaktu ze wsparciem klienta. Zdarzają się awarie systemu, problemy z weryfikacją konta, wypłatami kryptowalut. Giełda powinna oferować support 24/7 i najlepiej w języku polskim, jak Binance, Coinbase, Egera.

Warto także sprawdzić, jak wygląda komunikacja ze społecznością inwestorów, to znaczy, czy pojawiają się wpisy na blogu, czy konta social media są aktywne. To może świadczyć o tym, że ktoś na bieżąco czuwa nad działaniem giełdy oraz że operator wychodzi frontem do klienta, dbając o społeczność i budując swoją markę.

9. Dodatkowe korzyści

Wisienką na torcie w ofercie giełdy kryptowalut online będą wszelkie dodatkowe korzyści, to jest np.:

Najlepsze giełdy kryptowalut

Najlepsze giełdy kryptowalut na świecie to te mające miliony użytkowników, obsługujące tysiące transakcji dziennie, gdzie płynność jest bardzo duża, oferowanych par kryptowalutowych sporo, a renoma marki znana jest doskonale na rynku giełd kryptowalut.

Takie giełdy działają często już kilka dobrych lat – a że sam rynek kryptowalut jest relatywnie nowy, to historia już nawet pięciu lat istnienia dobrze świadczy o giełdzie. Tym bardziej, że rotacja platform jest naprawdę spora i często słychać, ze giełdy się zamykają czy pojawiają nowe.

Polska giełda kryptowalut

Polska giełda kryptowalut to giełda założona w Polsce, z polskim kapitałem, choć niejednokrotnie już niezarejestrowana w kraju, bo po początkach działalności wiele firm przenosi się do bardziej przyjaznych jurysdykcji.

Wywodzącą się z Polski, świetną, godną zaufania i rzetelną giełdą jest Egera (dawniej Bitclude).

Zagraniczna giełda kryptowalut

Dla osób szukających zagranicznej giełdy kryptowalut, wybór jest bardzo szeroki. Przy czym wiele z nich ma też strony w wersji polskiej, opcję wpłat PLN czy polski support klienta. Jaka giełda kryptowalut z zagranicznych jest polecana?

Liderem rynku jest od jakiegoś czasu Coinbase z około 103 milionami użytkowników na świecie i ponad 200 kryptowalutami. Dobre opinie ma też Exmo, działające od 2015 roku. Profesjonalnym interfejsem wyróżnia się Bitmex, jednak nie ma polskiej strony www, ani polskiego wsparcia.

Chińska giełda kryptowalut

Najlepsza chińska giełda kryptowalut spośród tych w naszym rankingu to Binance. Jest to chińska giełda kryptowalut, która działa od 2017 roku i ma średni dzienny wolumen transakcji na poziomie 76 miliardów dolarów. Jest też liderem w rankingu CoinMarketCap. Zdarza się, że kilkaset tysięcy użytkowników dziennie zakłada tam konto! Inną giełdą z Państwa Środka jest KuCoin. Niestety, obie nie wspierają walut FIAT dla wpłat.

Największa giełda kryptowalut

Największa giełda kryptowalut to obecnie Binance – jeśli wziąć pod uwagę wolumen obrotu. Binance miała najwyższy wolumen w marcu 2023: 151 miliardów złotych średnio w 24 godziny, a do tego 90 milionów użytkowników.

Notuje około 13 milionów wizyt tygodniowo i wyróżnia się płynnością na poziomie 930 transakcji średnio. Drugi w rankingu Coinbase miał wolumen ponad 12 miliardów i ponad 31 tysięcy wizyt, więc różnica jest spora.

Podsumowanie: Jaka giełda kryptowalut na start?

Od jakiej giełdy kryptowalut zacząć inwestowanie w cyfrowe aktywa? Polecamy dla początkujących giełdę z opcją wpłat FIAT, by móc wejść do tego świata od ręki, wpłacając złotówki. Ponadto taką z niskimi prowizjami – najlepiej płaskie stawki, niezależne od wolumenu, bo na początku nie obraca się ogromnymi sumami.

Strona i wsparcie klienta powinny być po polsku, by wszystko było zrozumiałe, a w razie problemów asystenci mogli udzielić pomocy. Przed założeniem konta na danej giełdzie kryptowalut, sprawdź opinie o firmach użytkowników w Internecie. Czy są problemy z wypłatami, czy system działa bezawaryjnie, czy weryfikacja przebiega sprawnie – tylko inni inwestorzy mogą udzielić takich przydatnych informacji, popartych praktyką, sprawdź nasze recenzje.

bezpieczna gielda krypto jump navi
Wbierz najbezpieczniejsze giełdy krytowalut z niskimi prowizjami.
Przejdź do listy giełd

FAQ: Jak wybrać giełdę kryptowalut?

Giełda kryptowalut: ranking. Która giełda jest największa?

Obecnie największa giełda na świecie to chiński Binance sprawdź w rankingu.

Jakie są oferowane kursy kryptowalut na giełdach?

To zależy, kursy kryptowalut różnią się między różnymi platformami nawet o 10% dla bardzo topowych par jak USD/BTC, gdzie cena gwałtownie się zmienia.

Jaka jest znana polska giełda kryptowalut?

Z Polski wywodzi się bardzo popularny obecnie Egera Bitclude, który ma licencję MIP od KNF.

Czym cechuje się najlepsza giełda kryptowalut?

Bezpieczeństwem, atrakcyjnymi prowizjami, sporą liczbą oferowanych walut, jasnymi i przyjaznymi warunkami wpłat. Także warto szukać możliwości wpłat walut FIAT, intuicyjnego interfejsu i niezawodnego zaplecza technicznego, dzięki któremu giełda będzie mało awaryjna: sprawdź tu.

Giełda kryptowalut: jak zacząć inwestowanie?

Jeśli nie masz kryptowalut, to musisz najpierw je kupić. Niektóre giełdy oferują opcję wymiany walut FIAT na kryptowaluty. Szukaj takich właśnie platform, sprawdź prowizje i wpłać depozyt, zweryfikuj konto, kup na początek niewielką ilość kryptowaluty i spróbuj swoich sił. Czytaj samouczki na stronach giełd lub weź udział w webinariach, by dowiedzieć się, jak inwestować. Możesz też sprawdzić wersję demo giełd kryptowalut.

Aby optymalnie zaprojektować i stale ulepszać dla Ciebie naszą stronę internetową, używamy plików cookie. Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie można znaleźć na naszej stronie.
Polityka Cookies Akceptuję

Wszyscy operatorzy są osobiście testowani i porównywani przez recenzentów, którzy dokładnie analizują różne aspekty, w tym bonusy powitalne i metody płatności. Aby ocenić każdy indywidualny obszar zainteresowania, używamy systemu ocen w zakresie od 0 do 5 gwiazdek.