Bezpieczna giełda kryptowalut – wybierz z poradnikiem

Giełda kryptowalut to miejsce do zakupu cyfrowych pieniędzy za waluty FIAT, wymiany jednych krypto na inne oraz handlu kryptowalutami.

To platforma online, na której każdy się może zarejestrować i rozpocząć trading kryptowalutami lub – jeśli jest taka opcja – kupić swoje pierwsze cyfrowe pieniądze za np. złotówki. Jakie są najlepsze kryptogiełdy na rynku?

Ranking giełd kryptowalut

Wiele z zagranicznych giełd kryptowalut ma polskie wersje strony www, w tym Binance, Coindeal, Exmo. Poniżej nasz ranking kryptogiełd:

Kryptogiełda Bonus
Binance
4/5

BONUS

40% z programu afiliacyjnego
+ zniżka na trady BNB

Regulamin
polecanie Binance innym użytkownikom
założenie konta i trady z BNB
Bitclude
4.5/5

BONUS

30% z programu afiliacyjnego!

Regulamin
polecanie Bitclude innym użytkownikom
CoinDeal
4.5/5

Staking CDL do 11% rocznie

program Earn +20% na transakcjech

Regulamin
Staking: konieczny wkład minimum 1000 CoinDeal tokenów; Earn: polecenie CoinDeal znajomym
Coinbase
4.5/5

Program EARN

Regulamin
BitBay
3.5/5

0% prowizji na ETH i USDT

0% prowizji na ETH i USDT

Regulamin
USDT z prowizją 0% dostępne w parze z BTC, LSK, BTG, DASH, ZEC, TRX, BSV, XLM, BCC, ETH, LTC, LINK, XRP, DOT, UNI, AAVE, LUNA, EOS, XTZ, DAI, SUSHI, MANA, COMP, GRT. ETH dostępne jest w parze z XRP, LTC, BCC, BSV, TRX, LSK, LINK, XLM, GNT, REP, OMG.
EXMO
4.5/5

Cashback

do 5% i 20% zwrotu za opłaty

Regulamin
w ciągu 30 dni przekroczenie obrotu na EXMO: 1000 USD
KuCoin
4.5/5

KCS Bonus Program

Regulamin
Kupno przynajmniej 6 tokenów KuCoin
Bitmex
4.5/5

BONUS

zniżka 10% na opłaty przez pół roku tradowania

Regulamin
rejestracja przez nasz link BitMEX
LocalBitcoins
4.5/5

Wymieniaj BTC lokalnie

+ przewodnik po kryptowalutach

Regulamin
rejestracja konta w serwisie

Jeśli chcesz tylko wymienić FIAT na BTC sprawdź wiarygodny kryptokantor

Sprawdź

Lista najlepszych platform krypto obejmuje giełdy zarówno polskie, jak Bitbay i Bitclude, mające licencję małej instytucji płatniczej od KNF, jak i zagraniczne znane marki, w tym największa giełda na świecie, Binance, wywodząca się z Chin.

najbezpieczniejsza giełda kryptowalut

Na szczycie umieściliśmy giełdę kryptowalut Bitbay, polską markę, największą polską giełdę, mającą polską licencję, ale z siedzibą obecnie na Malcie. Bitbay ma wiele kryptowalut, ofertę wymiany walut FIAT na cyfrowe waluty oraz standardowe prowizje. Przede wszystkim jednak to bardzo bezpieczna platforma.

Sprawdź najlepsze miejsce do wymiany kryptowaluty: kursy, prowizje, płynność

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka giełda kryptowalut jest najlepsza, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i legalność działania giełdy do kryptowalut oraz prowizje, opłaty i oferowane kryptowaluty. Kursy wymiany także mają niebagatelne znaczenie, podobnie jak płynność giełdy, jej zaplecze techniczne i wsparcie klienta.

Sprawdź przewodnik po kryptowalutach, w które warto inwestować.

Co to jest giełda kryptowalut?

Fakty o kryptogiełdzie
gielda-kryptowalut-co-to
Handelkryptowaluty i tokeny
Wymianakryptowaluty i tokeny
Licencjemożliwa na usługi finansowe
Waluta zakupukryptowaluta lub FIAT
Regulacjebrak wpływu regulatorów i banków centralnych
Cechaniezależność i decentralizacja

Giełda kryptowalut jest wirtualną platformą umożliwiającą handel i wymianę kryptowalut oraz tokenów, a także ich zakup za waluty FIAT – choć nie każda giełda ma to w ofercie. Giełda działa podobnie jak tradycyjna giełda z akcjami, łącząc między sobą kupujących oraz sprzedających dane aktywa, w tym przypadku kryptowaluty.

Kryptogiełdy nie są regulowane przez centralne jednostki jak typowe giełdy. Nie mają na nie wpływu regulatorzy czy banki centralne. Mogą mieć licencję na usługi finansowe od danych instytucji, ale sam handel pozostaje niezależny i zdecentralizowany, tak jak system blockchain, na którym oparte są kryptowaluty.

Jak wymieniać kryptowaluty na giełdzie?

Większość spośród giełd kryptowalut oferuje wymianę kryptowalut z walut FIAT: sprawdź nasz poradnika jak handlować krypto. Wszystkie zapewniają wymianę np. bitcoinów na litecoiny itd., czyli w obrębie samych krypto. Kursy są zależne od kursu rynkowego oraz narzuconej prowizji giełdy:

Aby móc wymienić waluty FIAT na krypto trzeba
Mieć specjalny portfel inwestora, czyli zarejestrować konto,
Zweryfikować je,
Zasilić daną walutą FIAT, a potem nabyć kryptowaluty na giełdzie.

Mogą być one przechowywane na e-portfelu inwestora w ramach giełdy lub można nabyć samodzielnie portfel do kryptowalut w postaci software’u czy hardware’u i przelać środki z giełdy.

Czy oferująca kryptowaluty giełda jest legalna?

Oferująca kryptowaluty giełda to legalna platforma, która może mieć specjalną licencję na usługi finansowe od regulatora w danym kraju. W naszym kraju oraz w większości krajów na świecie kryptowaluty nie są zakazane, chociaż istnieją miejsca mniej przychylne cyfrowym walutom.

Kryptowaluty jako takie nie podlegają żadnemu bankowi centralnemu ani rządowi, więc trudno rozpatrywać je w kwestii legalności. Na pewno jednak posiadając kryptowaluty czy tradując nimi, nie łamiesz polskiego prawa. Niektóre giełdy z kryptowalutami mają opinie niebezpiecznych, zdarza się, że trafiają na listę ostrzeżeń KNF. Warto zatem zawsze sprawdzić wiarygodność i uczciwość giełdy.

Wybierz najbezpieczniejsze polskie giełdy kryptowalut

To sprawdzenie wiarygodności giełdy kryptowalut można przeprowadzić samodzielnie, rozpatrując kilka czynników. Oczywiście, wszystkie wyżej wymienione platformy oraz polskie giełdy kryptowalut z licencją KNF są legalne i w pełni bezpieczne, jednak ich oferta różni się między sobą. Stąd wskazane jest dogłębne przejrzenie wielu aspektów funkcjonowania oferującej kryptowaluty giełdy. Jak zacząć przygodę z tradingiem na kryptowalutach? Sprawdzamy:

Wybierz najbezpieczniejszą platformę

 1. Wysokość prowizji oraz limity wpłat/wypłat
 2. Dostępne kryptowaluty oraz waluty FIAT do wymiany
 3. Warunki wpłaty i wypłaty kryptowalut
 4. Bezpieczeństwo giełdy, procedury, szyfrowanie strony, program bug bounty, zimne portfele
 5. Licencję i legalność działania
 6. Płynność giełdy
 7. Jakość handlu i funkcjonalność
 8. Wsparcie klienta – czy jest w języku polskim, czy działa 24/7
 9. Dodatkowe korzyści – np. programy afiliacyjne, własny coin etc.

Zbyt wysoka prowizja potrafi skutecznie odstraszyć od handlu kryptowalutami, zwłaszcza gdy obraca się miesięcznie sporymi kwotami. Im więcej dostępnych kryptowalut i walut FIAT, tym większa elastyczność w działaniu. Przy częstych wpłatach i wypłatach przydadzą się darmowe i natychmiastowe transakcje. Podstawową kwestią jest bezpieczeństwo giełdy i wprowadzone procedury. Wysoka płynność giełdy ułatwia przeprowadzanie transakcji, a dodatkowe funkcje i różne rodzaje zleceń czynią trading bardziej atrakcyjnym. W razie problemów dobrze jest móc liczyć na wsparcie klienta po polsku, 24/7. Niektóre platformy dają dodatkowe bonusy np. zniżki na prowizje za polecenia czy możliwość kupna własnego coina.

1. Prowizja od transakcji – czy jest giełda kryptowalut bez prowizji?

Prowizja jest naliczana przez operatorów giełd za transakcje. Wyróżnia się prowizję takera oraz makera. Prowizja makera jest pobierana za realizację oferty kupna i sprzedaży złożonej uprzednio w tabeli ofert, zaś takera za zrealizowanie istniejącej już oferty innego użytkownika.

Poza tymi kosztami mogą pojawić się opłaty za prowadzenie konta, wpłaty depozytów czy wypłaty środków, a także warto zwrócić uwagę na oferowane za wymianę kryptowalut kursy. Niestety, trudno jest obecnie o giełdę kryptowalut bez prowizji. W tabeli przedstawiliśmy niektóre prowizje giełd kryptowalut:

Prowizje na giełdach kryptowalut
Giełda kryptowalut
Prowizja makera
Prowizja takera
Bitbay
0% dla krypto-krypto,
0,25%-0,43% dla FIAT-krypto
0,1% dla krypto-krypto
0,30%-0,17% dla FIAT-krypto
Coindeal
0,29% 0,39%
Coinbase
0,5%0,5%
KuCoin
0,1%0,1%
Bitmex
0,25%0,25%
Binance
0,1%0,1%
Exmo
od 0,4% do 0,05%od 0,4% do 0,05%

Na co szczególnie zwracać uwagę przy analizie kosztów transakcji na giełdzie kryptowalut?

 • Prowizja makera i takera.
 • Zależność prowizji od wolumenu miesięcznego obrotu oraz różne prowizje dla wymiany krypto/FIAT i krypto/krypto.
 • Opłaty za wpłaty i wypłaty środków.
 • Opłata za wymianę walut FIAT na kryptowaluty.

Sama informacja o wysokości prowizji maker i taker to często za mało, by oszacować koszty transakcji. Jeśli prowizja jest płaska, to w porządku, ale często zmienia się zależnie do wolumenu transakcji, rodzaju walut etc. Trzeba zatem przeanalizować dokładnie tabelę opłat i prowizji, które są udostępniane na stronie każdej giełdy.

Limity wypłat i wpłat na giełdy kryptowalut

Minimalne depozyty środków na giełdach nie są wygórowane. Zaczynają się już od 5 zł dla Bitbay czy 10 zł dla Coindeal. Trochę więcej wymaga Coinbase – 25 zł. Takie wartości nie stanowią jednak problemu, bo trading kryptowalutami wymaga raczej obrotu sporymi środkami.

Wpłacając 10 zł czy 20 zł, nie ma szans by kupić kryptowalutę mogącą przynieść jakieś zyski inwestycyjne. Jeśli chodzi o górne limity wpłat oraz limity wypłat, to są one dość wysokie. Często giełdy proponują konta premium czy profesjonalne, gdzie te widełki są jeszcze szersze.

Czy warto kupować na giełdzie kryptowalut przez Revolut?

Alternatywą dla kupowania kryptowalut na giełdzie jest zakup ich przez Revolut. Potem można ewentualnie wpłacić kupione kryptowaluty po kursie z Revoluta na e-wallet, przelać na konto inwestora na giełdzie i obracać już tam środkami. To dobre rozwiązanie, gdy giełda nie oferuje wymiany walut FIAT na kryptowaluty.

Revolut nalicza sobie prowizję 2,5% za wymianę, zatem nie jest to mało. Przykładowo Coinbase liczy 1,49%. Jednak już Bitclude ma prowizję w kantorze od 2,8% do nawet 4,9%. Do tego niemal każda giełda kryptowalut dolicza prowizję na poziomie około 2% za wpłaty środków kartą. Nie zawsze zatem operacja zakupu kryptowalut na Revolucie będzie opłacalna.

2. Dostępne kryptowaluty na giełdzie. Bitcoin i wiele więcej

Gdy myślimy o kryptowalutowej giełdzie, bitcoin przychodzi naturalnie pierwszy do głowy. To waluta, którą znajdziesz na każdej giełdzie. Ale warto szukać też innych kryptowalut. Giełda o dobrej renomie będzie ich oferować co najmniej kilkanaście, czy kilkadziesiąt.

Obecnie na świecie jest ponad 4000 kryptowalut, zatem jest z czego wybierać. Jednak nie zawsze ilość przekłada się na jakość, bo wiele z tych wirtualnych walut to dziwne wynalazki (np. TrumpCoin…).

Najwięcej kryptowalut ma Binanceokoło 350, sporo znajdziesz też na Exmo189.  Wystarczająca, zwłaszcza dla początkujących, wydaje się oferta Coindeal – z 50 i Bitbay z 30.

Warto szukać stable coinów – np. USD Tether, True USD, Paxos Standard, bo mają one wartość zbliżoną do ceny zwykłego dolara, co gwarantuje większą stabilność kursu.

Dostępność walut FIAT

Dla osób początkujących dostępność walut FIAT jest obowiązkowa na giełdzie kryptowalut. W Polsce będziemy szukać szczególnie możliwości zamiany z polskich złotych na bitcoina i inne wirtualne środki. Taka opcja jest np. w Bitbay, Coinbase, Exmo.

3. Wpłaty i wypłaty kryptowalut: realizacja transakcji

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić kryptowaluty, to giełda z wpłatami FIAT jest dobrym miejscem. Do realizacji transakcji potrzebujesz zarejestrowania konta inwestora i wpłaty depozytu.

Najczęściej dostępna metoda płatności to karty VISA i Mastercard, a trafiają się także opcję przelewu bankowego zwykłego, wpłat z e-portfeli jak PayPal, Skrill, Neteller, czy nawet BLIK-iem – tutaj wyróżnia się Bitclude. Są też jednak giełdy kryptowalut, gdzie jedynie można wpłacać bitcoin.
Najlepsze warunki do wpłat czy wypłat mają:

Staking CDL do 11% rocznie

CoinDeal Opinie Czytaj recenzję

BONUS

Bitclude Opinie Czytaj recenzję

Najlepszą jednak jest Bitbay ma wpłaty od 5 zł, darmowe wpłaty przelewem i 2,99% za wpłaty kartą oraz wypłaty z pomocą m.in. SMS-a. Coindeal oferuje bezpłatne przelewy bankowe i stałą prowizję 9 zł za wypłaty. Bitclude zapewnia wpłaty BLIK-iem z prowizją 2%.

4. Giełdy kryptowalut: bezpieczeństwo

Bezpieczna kryptogiełda powinna gwarantować zabezpieczenie środków klientów oraz ich danych osobowych. Giełdy kryptowalut stosują szereg procedur bezpieczeństwa w sieci, jak szyfrowanie SSL stron, APP LVL Security czy Domain Security – łącznie określa się je mianem CSS, Cyber Security Score. Stosują się też do procedur AML i KYC…

…dlatego trudno znaleźć jest obecnie giełdę kryptowalut bez weryfikacji inwestora dokumentami osobistymi.

Najlepsze kryptogiełdy powinny zapewniać także dwuczynnikowe logowanie i każdorazowe potwierdzanie transakcji oraz autoryzację przelewów. Dobrą praktyką są tzw. zimne portfele do przechowywania kryptowalut oraz program bug bounty, czyli szukanie błędów i bugów przez użytkowników.

Co jest ważne w bezpieczeństwie giełd kryptowalutowych
szyfrowana strona www,
weryfikacja użytkowników,
dwuczynnikowa weryfikacja konta,
zimne portfele na środki inwestorów.

5. Licencje

O rzetelności giełdy krypto świadczą licencje od regulatorów. Oznacza to, że giełda przestrzega lokalnego prawa i jest regulowana przez właściwe instytucje. W Polsce licencje dla giełdy kryptowalut daje KNF – nie są to typowe licencje dla tego typu instytucji, ale tzw. licencje małych instytucji płatniczych. Taką mają Bitclude i Bitbay, choć Bitbay jednocześnie wciąż jest na liście ostrzeżeń KNF….

KNF może wpisać giełdy na listę ostrzeżeń, jeśli uznaje je za nieuczciwe czy nieprzestrzegające procedur. To pokazuje, że rynek kryptowalutowy nie jest dobrze regulowany w Polsce. Dlatego wiele firm przenosi się na Maltą, która jest bardzo przyjazna rynkowi kryptowalutowemu.

6. Płynność giełdy

Płynność na giełdzie kryptowalut to czynnik obrazujący jak łatwo będzie zawrzeć transakcję. Im większa płynność i wyższy wolumen, czyli obrót handlowy, tym łatwiej będzie znaleźć sprzedawcę lub kupca do danej transakcji. Doskonałą płynność mają Binance i Coinbase, a także KuCoin – tu poziom ponad 700 milionów trade’ów i wolumenu o wartości ponad 200 mld dolarów!

7. Jakość handlu i funkcjonalność

O jakości handlu na giełdzie kryptowalut decyduje w dużej mierze dobre zaplecze techniczne. Wydajny serwer i silnik, stabilne oprogramowanie przekładają się na bezawaryjny serwis. Do tego liczy się interfejs i intuicyjność obsługi. Można to sprawdzić przed wpłatą środków, jeśli giełda kryptowalut ma demo konto – to częsta praktyka.

Ponadto, istotne są rodzaje zleceń, które zwiększają elastyczność inwestowania. Tutaj koniecznie musi być Stop Loss, czyli zlecenie zatrzymujące straty po przekroczeniu ustalonej stawki. To podstawowe zlecenie pozwalające na zabezpieczenie kapitału. Szukaj także przydatnych narzędzi jak wskaźniki, wykresy, narzędzia do analizy technicznej, personalizacji wyglądu giełdy etc. Z nimi prościej będzie Ci inwestować, zarządzać transakcjami.

8. Wsparcie klienta

Nieuniknione są sytuacje konieczności kontaktu ze wsparciem klienta. Zdarzają się awarie systemu, problemy z weryfikacją konta, wypłatami kryptowalut. Giełda powinna oferować support 24/7 i najlepiej w języku polskim, jak Binance, Coinbase, Coindeal, Bitbay.

Warto także sprawdzić, jak wygląda komunikacja ze społecznością inwestorów, to znaczy, czy pojawiają się wpisy na blogu, czy konta social media są aktywne. To może świadczyć o tym, że ktoś na bieżąco czuwa nad działaniem giełdy oraz że operator wychodzi frontem do klienta, dbając o społeczność i budując swoją markę.

9. Dodatkowe korzyści

Wisienką na torcie w ofercie giełdy kryptowalut online będą wszelkie dodatkowe korzyści, to jest np.:

 • dywidenda za kryptowaluty, np. coiny własne danej platformy,
 • możliwość kupna coinów własnych danej platformy (np. Coindeal ma CDL, KuCoin – KuCoin),
 • program afiliacyjny,
 • program polecający.

Najlepsze giełdy kryptowalut

Najlepsze giełdy kryptowalut na świecie to te mające miliony użytkowników, obsługujące tysiące transakcji dziennie, gdzie płynność jest bardzo duża, oferowanych par kryptowalutowych sporo, a renoma marki znana jest doskonale na rynku giełd kryptowalut.

Takie giełdy działają często już kilka dobrych lat – a że sam rynek kryptowalut jest relatywnie nowy, to historia już nawet pięciu lat istnienia dobrze świadczy o giełdzie. Tym bardziej, że rotacja platform jest naprawdę spora i często słychać, ze giełdy się zamykają czy pojawiają nowe.

Polska giełda kryptowalut

Polska giełda kryptowalut to giełda założona w Polsce, z polskim kapitałem, choć niejednokrotnie już niezarejestrowana w kraju, bo po początkach działalności wiele firm przenosi się do bardziej przyjaznych jurysdykcji.

Wywodzącymi się z Polski świetnymi, godnymi zaufania i rzetelnymi giełdami są Bitbay, Coindeal oraz Bitclude, przy czym obecnie ta pierwsza oferująca handel kryptowalutami giełda cieszy się bardzo dobrymi opiniami w sieci.

Zagraniczna giełda kryptowalut

Dla osób szukających zagranicznej giełdy kryptowalut, wybór jest bardzo szeroki. Przy czym wiele z nich ma też strony w wersji polskiej, opcję wpłat PLN czy polski support klienta. Jaka giełda kryptowalut z zagranicznych jest polecana?

Liderem rynku jest od jakiegoś czasu Coinbase z około 56 milionami użytkowników na świecie i 197 kryptowalutami. Dobre opinie ma też Exmo, działające od 2015 roku. Profesjonalnym interfejsem wyróżnia się Bitmex, jednak nie ma polskiej strony www, ani polskiego wsparcia.

Chińska giełda kryptowalut

Najlepsza chińska giełda kryptowalut spośród tych w naszym rankingu to Binance. Jest to chińska giełda kryptowalut, która działa od 2017 roku i ma średni dzienny wolumen transakcji na poziomie ponad 2 bilionów. Zdarza się, że kilkaset tysięcy użytkowników dziennie zakłada tam konto! Inną giełdą z Państwa Środka jest KuCoin. Niestety, obie nie wspierają walut FIAT.

Największa giełda kryptowalut

Największa giełda kryptowalut to obecnie Binance – jeśli wziąć pod uwagę wolumen obrotu.Binance miała najwyższy wolumen w kwietniu 2021 roku: 54 miliardy dolarów średnio w 24 godziny.

Notuje około 27 tysięcy wizyt tygodniowo i wyróżnia się płynnością na poziomie 644 transakcji średnio. Drugi w rankingu Coinbase miał wolumen ponad 8 miliardów i ponad 3 tysiące wizyt, więc różnica jest spora.

Podsumowanie: Jaka giełda kryptowalut na start?

Od jakiej giełdy kryptowalut zacząć inwestowanie w cyfrowe aktywa? Polecamy dla początkujących giełdę z opcją wpłat FIAT, by móc wejść do tego świata od ręki, wpłacając złotówki. Ponadto taką z niskimi prowizjami – najlepiej płaskie stawki, niezależne od wolumenu, bo na początku nie obraca się ogromnymi sumami.

Strona i wsparcie klienta powinny być po polsku, by wszystko było zrozumiałe, a w razie problemów asystenci mogli udzielić pomocy. Przed założeniem konta na danej giełdzie kryptowalut, sprawdź opinie o firmach użytkowników w Internecie. Czy są problemy z wypłatami, czy system działa bezawaryjnie, czy weryfikacja przebiega sprawnie – tylko inni inwestorzy mogą udzielić takich przydatnych informacji, popartych praktyką, sprawdź nasze recenzje.

Wbierz najbezpieczniejsze giełdy krytowalut z niskimi prowizjami. Przejdź do listy giełd

FAQ: Jak wybrać giełdę kryptowalut?

Obecnie największa giełda na świecie to chiński Binance sprawdź w rankingu.

To zależy, kursy kryptowalut różnią się między różnymi platformami nawet o 10% dla bardzo topowych par jak USD/BTC, gdzie cena gwałtownie się zmienia.

Z Polski wywodzi się bardzo popularny obecnie Bitbay, a także Bitclude. Obie mają licencję MIP od KNF.

Bezpieczeństwem, atrakcyjnymi prowizjami, sporą liczbą oferowanych walut, jasnymi i przyjaznymi warunkami wpłat. Także warto szukać możliwości wpłat walut FIAT, intuicyjnego interfejsu i niezawodnego zaplecza technicznego, dzięki któremu giełda będzie mało awaryjna: sprawdź tu.

Jeśli nie masz kryptowalut, to musisz najpierw je kupić. Niektóre giełdy oferują opcję wymiany walut FIAT na kryptowaluty. Szukaj takich właśnie platform,  sprawdź prowizje i wpłać depozyt, zweryfikuj konto, kup na początek niewielką ilość kryptowaluty i spróbuj swoich sił. Czytaj samouczki na stronach giełd lub weź udział w webinariach, by dowiedzieć się, jak inwestować. Możesz też sprawdzić wersję demo giełd kryptowalut.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~vVTVTVTVv~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~