Jak handlować kryptowalutami: poradnik

Autor Weronika Hossa Autor 29/09/2022 Rynek

Zastanawiasz się, jak handlować kryptowalutami? To instrumenty gwałtownie zmieniające cenę, stąd dość specyficzny i trudny jest handel kryptowalutami.

W naszym poradniku znajdziesz wiele aspektów handlu wirtualnymi środkami. Dowiedz się, jakie są zalety i wady inwestycji w waluty cyfrowe oraz jak inwestować w kryptowaluty krok po kroku!

Ad disclosure
Jak oceniamy?
#
Binance

Binance

4/5

100 USDT zwrotu opłaty handlowej

weryfikacja konta, wpłata depozytu minimum 10 dolarów równowartości w kryptowalucie, pierwszy trade w kryptowalucie o wartości minimum 10 dolarów lub polecenie znajomym Binance i wpłata ponad 50 dolarów depozytu
App availability
#
Egera

Egera

4.5/5

Darmowe 20 PLN po obrocie 350 PLN

Zarejestrowanie się
Licences:
Legalni Buckmacherzy
App availability
#
Coinbase

Coinbase

4.5/5

Program EARN

Obejrzyj kursy video i ukończ quizy
App availability
#
EXMO

EXMO

4.5/5

Cashback 50%

Przy zakupie EXMO Premium
App availability
#
KuCoin

KuCoin

4.5/5

Progra Refer a friend

Zaproś znajomych do założenia konta na KuCoin
App availability
#
Bitmex

Bitmex

4.5/5

Program Refer a friend do 20% prowizji

polecenie znajomym giełdy
App availability
 • szansa na duże zyski,
 • opcja inwestycji z dźwignią,
 • możliwość auto handlu,
 • wiele kryptowalut do wyboru,
 • liczne portfele do wyboru,
 • inwestycje krótko- i długoterminowe,
 • wiele giełd, platform etc.
 • duże ryzyko strat,
 • ogromna gwałtowność cen,
 • konieczność dobrej znajomości rynku.

Czy handel kryptowalutami jest legalny?

Kryptowaluty istnieją na rynku od raptem dekady, dlatego obawy niektórych są zasadne: czy handel kryptowalutami jest legalny?

W Polsce inwestowanie, posiadanie walut cyfrowych i handel nimi są legalne. A czy zarabianie na kryptowalutach jest legalne? Jak najbardziej, trzeba tylko stosować się do ogólnych przepisów prawa polskiego i płacić podatki od zysków z inwestycji.

jak handlowac kryptowalutamiKryptowaluty nie są regulowane przez żaden rząd, ani kontrolowane przez banki centralne. To waluty zdecentralizowane, o charakterze globalnym. Jednak jeśli dany rząd nie zakaże bezpośrednio handlu nimi (jak np. Chiny), to są one legalne.

Handel kryptowalutami: jak zacząć?

Zacznijmy od podstaw: handel kryptowalutami – co to jest? Handel walutami cyfrowymi w celach zarobkowych to przyjęcie pozycji finansowej w kierunku cenowym danej kryptowaluty versus innej kryptowaluty lub waluty FIAT.

Można wykorzystać różnice na kursie lub spróbować kontaktów CFD do handlu kryptowalutami. Jak zacząć? Inwestycji dokonuje się najczęściej za pomocą giełd wymiany kryptowalut, platform z dobrymi opiniami. Można spekulować w trybie krótkoterminowym lub trzymać przez długi okres pozycje, czekając na dobrą koniunkturę do sprzedaży.

Jak inwestować w kryptowaluty krok po kroku

1
1 wybierz kryptowalute
Wybierz kryptowalutę

po korzystnym kursie

2
2 wybierz pare walutowa
Dobierz parę kryptowalutową,

z której zysk będzie największy

3
3 transakcja w obu kierunkach by zyskac
Wykonaj transakcję w obu kierunkach,

by zyskać na sprzedaży

Zacząć trzeba od wybrania kryptowaluty, bo jest ich wiele oraz wyszukania pary, w jakiej chce się dokonać transakcji – czy to krypto/krypto czy krypto/FIAT. Robi się to tak samo jak na rynku Forex z tradycyjnymi walutami. Transakcję wymiany między walutami dokonuje się dwukrotnie, w obu kierunkach, by dopełnić cyklu wymiany i osiągnąć ewentualny zysk. Wykonujesz zatem najpierw kupno, a potem sprzedaż.

By inwestować w kryptowaluty trzeba mieć portfel do przechowywania tych środków. Z niego przesyła się kryptowaluty na giełdę lub platformę wymiany walut, a potem zysk z powrotem przelewa się na portfel, o ile jest on także denominowany w walutach cyfrowych.

Gdzie znajdę dane liczbowe i wykresy kryptowalut?

Jak handlować kryptowalutami skutecznie? Przydatne będą wykresy, dane liczbowe oraz historyczne i aktualne kursy kryptowalut. Dzięki nimi można obserwować trendy zmian na rynku i opracować strategię inwestycji w kryptowaluty.

Szkolenia z handlu kryptowalutami dostępne online uczą m.in. tego, jak czytać takie wykresy. Dane liczbowe i kursy znajdziesz na każdej giełdzie kryptowalutowej oraz platformach do wirtualnego handlu kryptowalutami między użytkownikami czy z informacjami ze świata kryptowalut i finansów.

Gdzie handlować?

Zanim ustalisz, jak handlować kryptowalutami, dowiedz się, gdzie możesz to robić. Najwygodniej jest inwestować na giełdzie lub u brokera kryptowalutowego. Jest wiele takich firm na rynku.

Ważne jest to, by sprawdzić, czy giełda lub broker są regulowani przez jakiś europejski organ, np. CySec z Cypru. Ponadto pamiętaj, by odróżniać platformy oferujące handel kryptowalutami od kantorów dających możliwość tylko ich zakupu.

Giełda kryptowalut

Sprawdź nasz poradnik inwestowania na kryptogiełdzie to najlepsze miejsce do kupna, sprzedaży i obrotu kryptowalut. Jak handlować kryptowalutami na giełdzie?

Niektóre giełdy akceptują wpłaty FIAT, jak na przykład giełda Coinbase, dając możliwość potem ich zamiany na kryptowaluty. Większość jednak gwarantuje jedynie obrót między walutami cyfrowymi, to znaczy, że najpierw musisz kupić kryptowalutę i mieć portfel, by je przechowywać. Na giełdach często są szkolenia z tradingu kryptowalutami, poradniki, dział FAQ.

 • wygodny handel,
 • czasem akceptowane waluty FIAT,
 • wykresy, kursy, narzędzia, szkolenia i poradniki,
 • dostępny czasem też portfel.
 • konieczność rejestracji i weryfikacji konta,
 • duży stopień skomplikowania platform,
 • często brak wpłat/wypłat w FIAT, prowizje i opłaty.

Kantor kryptowalut

Kantor nie służy do handlu kryptowalutami, ale do ich kupna. Działa tak samo jak zwykły kantor, z tym że za waluty FIAT możesz kupić dowolną kryptowalutę. To przydatne dla osób, które chciałby grać na giełdzie, ale nie mają jeszcze kryptowalut do obrotu w posiadaniu, a wybrana przez nich giełda nie oferuje opcji wpłat FIAT.

 • możliwość szybkiej wymiany walut FIAT na kryptowaluty,
 • nie zawsze trzeba się rejestrować,
 • brak skomplikowanej weryfikacji,
 • natychmiastowa wymiana walut.
 • brak opcji handlu,
 • brak opcji portfela,
 • zdarzają się wysokie prowizje.

Od innego użytkownika

Kryptowaluty kupisz także bezpośrednio od innych użytkowników na platformach typu peer-to-peer. Znajdziesz tam oferty sprzedaży i jeśli odpowiada Ci cena, to możesz kupić kryptowalutę. To nie miejsca do handlu wirtualnymi pieniędzmi, ale do ich kupna.

Na tego typu stronach niespecjalnie dowiesz się też, jak handlować kryptowalutami, bo mają one prosty interfejs i brak działu szkoleń etc. Stanowią alternatywę dla kantoru.

 • bezpośrednia wymiana walut,
 • konkurencyjne ceny,
 • prosty interfejs,
 • brak konieczności weryfikacji konta.
 • brak opcji handlu,
 • oferty zależne od podaży/popytu na dane waluty,
 • brak działu edukacyjnego.

Handel kryptowalutami z Revolut

Użytkownicy Revoluta mogą dokonać zakupu ekspozycji na kryptowaluty. To znaczy, że mają opcję zapisu swoich środków w kryptowalucie, ale nie oznacza to, że mają portfel kryptowalutowy, ani też nie mogą dokonać handlu BTC czy innych kryptowalut. Warto też wiedzieć, że kursy Revoluta są wyższe od giełdowych.

 • prostota korzystania,
 • bezpieczeństwo korzystania,
 • opcja szybkiej zamiany środków FIAT na krypto.
 • wysokie kursy,
 • jedynie zapis kryptowalut, brak portfela krypto,
 • brak opcji handlu.

Portfel kryptowalut

Portfel kryptowalut to niezbędne narzędzie do przechowywania kryptowalut. Jeśli zastanawiasz się, jak handlować kryptowalutami, musisz mieć na początek właśnie portfel. Jest to miejsce do przechowywania oraz zapisu prywatnego klucza stanowiącego ciąg znaków uprawniających do wysyłania kryptowalut.

Waluty cyfrowe nie znajdują się w portfelu fizycznie, bo nie mają takiej formy. jedynie zapisem cyfrowym w blockchainie, czyli łańcuchu bloków. Każdą transakcję wysyłki, odbioru środków trzeba podpisać kluczem prywatnym. Jest kilka rodzajów portfeli kryptowalutowych na rynku.

Jak założyć portfel do kryptowalut?

To jak założyć portfel do kryptowalut, zależy od tego, jaki to portfel. Portfele online zakłada się na danej stronie, mobilne w aplikacji mobilnej, desktopowe trzeba pobrać na urządzenie. Portfele offline mają formę urządzenia na USB, które trzeba kupić. By mieć portfel papierowy wystarczy kartka papieru.

Do założenia portfeli udostępnianych przez zewnętrznego dostawcę niezbędne jest podanie podstawowych danych osobowych, często też weryfikacja użytkownika. Proces można uprościć, gdy wybierze się konto i portfel na giełdzie kryptowalut – wystarczy jedna rejestracja i weryfikacja.

Jaki portfel do kryptowalut?

To jaki portfel do kryptowalut wybrać zależy od tego, czy chcesz mieć portfel online czy offline. Portfel online, zwany też hot waletem, jest mniej bezpieczny, bo trzeba go podłączyć do Internetu, co wiąże się z ryzykiem ataku hackerskiego.

Cold wallet, czyli portfel offline, jest bezpieczniejszy, ale mniej wygodny. Konieczne jest posiadanie małego urządzenia USB. Warto też wiedzieć, że nie ma portfela do wszystkich kryptowalut – niektóre mają opcje przechowywania kilku monet, inne tylko jednej np. BTC, ale żadne nie gwarantują systemu do przechowywania wszystkich możliwych coinów.

Portfel desktopowy

To portfele do pobrania i zainstalowania na komputerze. Dzielą się na lekkie, w których łańcuch bloków przechowywany jest na serwerze zewnętrznym i waluty są szybko dostępne, oraz pełne, które wymagają pobrania całego łańcucha bloków, przez co czas synchronizacji jest dłuższy i potrzebne jest więcej miejsca na dysku.

Portfel mobilny

Ma formę aplikacji mobilnej na smartfon lub tablet. To przenośny portfel do kryptowalut, który jest dostępny zawsze i wszędzie. Można w ten sposób wygodnie płacić kryptowalutami poprzez skanowanie kodu QR. Jednak poziom bezpieczeństwa jest tu średni i nie jest on rekomendowany dla przechowywania większej ilości kryptowalut.

Portfel online

Inwestycja w kryptowaluty przebiega online i w Internecie także jest dostępnych wiele portfeli do przechowywania walut cyfrowych. To wygodne narzędzie, ale przechowywanie dużej ilości kryptowalut online jest ryzykowne. Polecany jest jako portfel podręczny do przechowywania w krótkim czasie małej ilości kryptowalut.

Portfel komputerowy

Jeśli myślisz o tym, by poważnie inwestować w kryptowaluty w długim terminie, przyda Ci się portfel offline np. komputerowy. Jest on bardzo bezpieczny, bo niepołączony z Internetem. Wygląda jak pendrive i używa się go poprzez włączenie urządzenia do portu USB.

Portfel papierowy

Chcesz inwestować w kryptowaluty w sposób super bezpieczny? Portfel papierowy to najlepsza opcja. To po prostu kartka papieru z zapisanym kluczem prywatnym. Trzeba ją przechowywać w sejfie lub innym miejscu, do którego nikt nie ma dostępu. Warto też zrobić kopię, gdyby oryginalna kartka się zniszczyła.

Handel kryptowalutami w Polsce

Jak handlować kryptowalutami w Polsce? Jest to legalne i możliwe w ramach giełdy lub specjalistycznej platformy. Do roku 2018  obrót walutami wirtualnymi tylko na giełdzie lub ich wymiana na towary czy usługi był objęty podatkiem odchodowym.

Doszło jednak do zmiany w prawodawstwie i obecnie zeznanie podatkowe osób fizycznych lub firm musi zawierać informacje o zyskach i kosztach uzyskania przychodu z tytułu kryptowalut. O handlu kryptowalutami w Polsce poczytasz wiele na forum inwestorów i także na polskich giełdach. Na YouTube są też dostępne liczne filmiki na ten temat.

Jak rozliczyć handel kryptowalutami?

Dowiedz się, jak rozliczyć handel kryptowalutami. Nie trzeba płacić podatku co miesiąc, wystarczy na koniec roku dokonać rozliczenia w deklaracji i uiścić podatek od zysków inwestycyjnych ze wszystkich transakcji w kryptowalutach. Rozliczenie jest w złotówkach, zatem trzeba przeliczyć waluty.

Podatki

Jaki formularz stosować do rozliczenia – PIT-36 czy PIT-38? Kryptowaluty, przykładowo bitcoiny, rozliczysz formularzem PIT-38 dla zysków kapitałowych.

Od handlu kryptowalutami podatek w Polsce wynosi 19%. To kwota podatku od zysków kapitałowych, jako takie traktuje polskie prawo dochody z tytuły sprzedaży kryptowalut.

Jak wygląda kwestia handlu kryptowalutami a podatku w przypadku prowadzenia firmy? Jeśli chcesz obracać kryptowalutami z zamiarem uzyskania dochodu to jest to traktowane jako biznes. Musisz zarejestrować firmę i odprowadzać podatek dochodowy, a także płacić składki ZUS.

Podatek od kryptowalut: od jakiej kwoty?

Zatem, podatek od kryptowalut: od jakiej kwoty trzeba go uiszczać? Niestety, od każdej, bo podstawy opodatkowania nie można w tym przypadku obniżać o wartość ulg czy odliczeń podatkowych. Czysty dochód z zysków kapitałowych jest opodatkowany.

Revolut i Bitcoin a podatek

Jeśli chodzi o Revolut i Bitcoin, podatek płacisz tylko, gdy z pomocą aplikacji uzyskałeś dochód. Gdy po prostu masz w portfelu Revoluta zapisy w kryptowalutach, to nie musisz od tego odprowadzać podatku.

Revolut i handel kryptowalutami a podatek – jak się rozliczyć? Zajrzyj w wyciągi z konta Revolut, pobierz miesięczne podsumowanie z dokonanych transakcji, a potem wypełnij formularz PIT-38.

Jak handlować kryptowalutami: tipy i triki

Rynek kryptowalutowy daje spore możliwości, ale jest też bardzo trudny i wiąże się z ryzykiem. Jak handlować kryptowalutami by ograniczyć ryzyko i zwiększyć szanse na zyski? Przede wszystkim sprawdź w naszym poradniku, w jakie kryptowaluty najlepiej inwestować.

Automatyczny handel kryptowalutami

Narzędziem ułatwiającym inwestycję w kryptowaluty jest bot. Służy on do automatycznego handlu kryptowalutami. Bot podejmuje za nas decyzje handlowe, opierając się na szczegółowych analizach. Ogranicza czas inwestora, bo nie musi on wykonywać powtarzalnych czynności oraz gromadzić wielu danych. Boty służą do wsparcia inwestora i nie ograniczają ryzyka związanego z handlem.

Handel kryptowalutami z dźwignią

Wyższe zyski, ale też większe straty, zapewnia handel kryptowalutami z dźwignią. Opiera się on na handlu CFD – kontraktami na różnice, dokonywanym na zasadzie spekulacji. Kupujesz i sprzedajesz kontrakty bazujące na ruchu ceny danej kryptowaluty, nie samą kryptowalutę.

Podsumowanie: czy warto inwestować w kryptowaluty?

Jaką mamy o handlu kryptowalutami opinię końcową? Kryptowaluty mają duże wzrosty i spadki cen, zatem można sporo zarobić, ale też dużo stracić. Jak handlować kryptowalutami, by zminimalizować ryzyko?

Trzeba mieć odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz kapitał – nawet na auto handel. Jak zacząć? Wybierz godną zaufania giełdę oraz portfel do przechowywania kryptowalut.

FAQs: Jak handlować kryptowalutami?

Gdzie handlować kryptowalutami?

Najlepiej na giełdzie z licencją europejską, godnej zaufania, umożliwiające wpłaty FIAT i przechowywanie kryptowalut – to pozwoli początkującemu inwestorowi mieć wszystko w jednym miejscu.

Jakie są sposoby zarabiania na kryptowalutach?

Można zarabiać na różnicach cen w krótkim okresiespekulować parami krypto/krypto lub krypto/FIAT tak samo jak na rynku Forex z tradycyjnymi walutami. Ponadto, można trzymać kryptowaluty w perspektywie długoterminowej i sprzedać je dopiero, gdy cena się zmieni mocno na korzyść.

Jakie są o handlu kryptowalutami opinie?

To rynek trudny i wymagający dużej wiedzy oraz obycia. Handel kryptowalutami może przynieść spore zyski, ale też ogromne straty. Jest o wiele bardziej ryzykowny niż np. obrót akcjami.

Jak sprzedać ethereum?

W kantorze online lub na stronie wymiany kryptowalut p2p.

Zarabianie na kryptowalutach – opinie inwestorów. Czy to się opłaca?

Jeśli inwestor zna się na tym rynku, śledzi na bieżąco notowania kryptowalut, ma właściwy kapitał, a koniunktura jest korzystna, to tak.

Aby optymalnie zaprojektować i stale ulepszać dla Ciebie naszą stronę internetową, używamy plików cookie. Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie można znaleźć na naszej stronie.
Polityka Cookies Akceptuję

Wszyscy operatorzy są osobiście testowani i porównywani przez recenzentów, którzy dokładnie analizują różne aspekty, w tym bonusy powitalne i metody płatności. Aby ocenić każdy indywidualny obszar zainteresowania, używamy systemu ocen w zakresie od 0 do 5 gwiazdek.