Programy VPN – opinie, czyli czym są i jak wybrać najlepszy z nich?

W sieci coraz więcej mówi się o tzw. programach VPN. Czym są i do czego służą te rozwiązania? Jakie opinie mają poszczególne programy VPN i jak wybrać najlepszą ofertę na rynku?

Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat i wybraliśmy najlepsze programy VPN. Przekonaj się, czy Ty także powinieneś z nich korzystać!

Lista najlepszych programów VPN

# Kasyno Bonus
1
NordVPN
5/5

€3.10 za miesiąc!

€3.10 za miesiąc

Regulamin
Subskrypcja na 3 lata
2
ExpressVPN
4.5/5

$8.32 za miesiąc!

$8.32 za miesiąc

Regulamin
Subskrypcja na 12 miesięcy
3
PrivateVPN
4/5

$3.32 za miesiąc!

$3.32 za miesiąc

Regulamin
Subskrypcja na 13 miesięcy
4
Zenmate VPN
4/5

$2.22 za miesiąc!

Regulamin
Subskrypcja na 18 miesięcy
5
Private Internet Access
4/5

€2.50 za miesiąc!

€2.50 za miesiąc!

Regulamin
Subskrypcja na 2 lata
6
AirVPN
4/5

€2.75 za miesiąc!

€2.75 za miesiąc

Regulamin
Subskrypcja na 3 lata
Plusy programów VPN
 • Ogromny nacisk na bezpieczeństwo i prywatność danych
 • Tzw. polityka no-logging, czyli brak konieczności podawania danych, aby móc kupić produkt
 • Najbardziej przystępne cenowo narzędzia służące do ochrony prywatności (można znaleźć nawet pakiet za ok. 3,5 USD miesięcznie)
 • Duży wybór serwerów na całym świecie
 • Możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu próbnego
Minusy programów VPN
 • Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa – należy mieć świadomość, że nie ma takiego systemu, którego w żaden sposób nie można obejść. VPN zapewniają bezpieczeństwo, ale nie są w 100% niezawodne

Bezpieczeństwo w sieci – czy to możliwe?

Czy istnieje skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa naszym danym? Jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup programu VPN.

Według opinii ich użytkowników, narzędzia te świetnie radzą sobie z ochroną prywatności i bezpieczeństwa w sieci

Programy VPNW dzisiejszych czasach użytkownikom internetu ciężko jest czuć się bezpiecznie, a tym bardziej anonimowo. Media co chwilę donoszą o nowych cyberatakach albo ogromnych wyciekach informacji, które dotykają nawet największych i najbogatszych firm czy instytucji.

5 powodów, dla których warto używać VPN na co dzień

 1. VPN zapewnia wysoką anonimowość w internecie
 2. Wysoka ochrona danych przed hakerami
 3. Dostęp do sieci biznesowej podczas podrózy
 4. Dostęp do witryn blokowanych przez dostawców sieci, jak np. kasyna online oraz pozwalają ominąć cenzurę.
 5. Ukrywają aktywność przeglądania sieci publicznej
 6. Ułatwiają pobieranie pilków i oraz dostęp do tańszych zakupów.

Co to jest VPN?

Programy VPN są nadal nowością w sieci, a przynajmniej w naszym kraju. Wiele osób zastanawia się co to jest VPN? to skrót od Virtual Private Network, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Jest metoda połączenia stosowana w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony prywatności w sieciach prywatnych i publicznych.

Wirtualne sieci prywatne są najczęściej wykorzystywane przez korporacje i służą ochrony wrażliwych danych.

Obecnie jednak korzystanie z osobistej sieci VPN staje się coraz bardziej popularne także wśród użytkowników indywidualnych.

Jak sieci VPN dbają o anonimowość użytkowników?

VPN zapewniają anonimowość, ponieważ maskują początkowy adres IP użytkownika i zastępują go adresem pochodzącym od dostawcy VPN.

Abonenci mogą uzyskać adres IP z dowolnego miasta, w którym sieć VPN posiada swój serwer.

Przykładowo, użytkownik logujący się Polski uzyskać IP z USA, Kanady czy Chin – w zależności od tego, gdzie dany dostawca ma umieszczone serwery. Co ważne, według opinii klientów VPN, rozwiązanie to rzeczywiście działa!

Jak działają programy VPN?

Programy VPN działają jak niewidoczny tunel pomiędzy Twoim urządzeniem a siecią internetową. Kiedy łączysz się z internetem za pomocą takiej usługi, VPN szyfruje Twoje dane, zanim zobaczy je dostawca usług internetowych, z którym się aktualnie łączysz.

Dane odczytywane są jako pochodzące z serwera VPN i jego lokalizacji, a nie z Twojego komputera i Twojej lokalizacji.

Serwer VPN jest więc pewnego rodzaju pośrednikiem, który łączy się z siecią w Twoim imieniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu:

 • podczas połączenia internetowego strona docelowa zamiast Twojego urządzenia jako źródło ruchu widzi serwer VPN,
 • nikt nie może zidentyfikować Ciebie i Twojego urządzenia jako źródła danych,
 • nikt nie może sprawdzić Twoje aktywności w sieci (tzn. jakie strony internetowe odwiedzasz, jakie dane przekazujesz, itp.).

Dlaczego warto korzystać z programów VPN?

Ukrywają adres IP i zapewniają anonimowość

Jednym z głównych powodów, dla których warto korzystać z VPN jest zapewnienie prywatności w sieci. Jak zapewne wiesz, Twój dostawca usług internetowych i Twoja przeglądarka internetowa mogą śledzić wszystko, co robisz w Internecie.

Wiele stron internetowych, które odwiedzasz, może również prowadzić historię. Przeglądarki internetowe mogą śledzić Twoją historię wyszukiwania i powiązać te informacje z Twoim adresem IP.

Użytkownikom wirtualnej sieci prywatnej dostawcy nadają swój własny adres IP w procesie tunelowania. Oznacza to, że wszyscy klienci jednego dostawcy korzystają z tego samego adresu IP.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie może sprawdzić, jakie strony przeglądałeś ani skąd pochodzi Twoje źródło ruchu. To świetna ochrona chociażby przed kontrolą ze strony tajnych służb czy też dostawcami niechcianych reklam.

Chronią nasze dane

Wszystkie dane, które przechodzą przez sieci VPN są odpowiednio szyfrowane i bezpieczne. Większość producentów programów VPN podkreśla, że nie przechowują danych swoich użytkowników i zapewniają ich pełną ochronę.

Co ciekawe, te same technologie szyfrowania, których używają dostawcy tego typu rozwiązań są także wykorzystywane np. do ochrony danych rządu USA.

Czytając w sieci opinie o VPN możemy śmiało stwierdzić, że programy te wywiązują się także i z tego zadania!

Chronią urządzenia przed hakerami

Programy VPN pomagają uniknąć także niechcianego oprogramowania, które infekuje nasze urządzenia. Niektóre z nich mają nawet wbudowane programy antywirusowe, aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo swoim użytkownikom.

VPN bez problemu współpracuje z takimi systemami jak Windows, iOS, czy Android.

Umożliwiają dostęp do sieci biznesowej podczas podróży

VPN są często używane przez osoby podróżujące służbowo, aby uzyskać dostęp do sieci firmowej, w tym do wszystkich zasobów sieci lokalnej, podczas podróży.

Lokalne zasoby nie muszą być narażone bezpośrednio na kontakt z Internetem, co zwiększa bezpieczeństwo.

Umożliwiają dostęp do sieci domowej bez względu na to, gdzie jesteśmy

VPN można także skonfigurować tak, aby z dowolnego miejsca na ziemi móc uzyskać dostęp do sieci domowej.

Pozwala to połączyć się zdalnym pulpitem systemu i korzystać z lokalnych plików tak dostępnych tylko dla użytkowników wybranej sieci lokalnej.

Ukrywają aktywność przeglądania w sieci publicznej

Jeśli korzystasz z publicznego połączenia Wi-Fi, aktywność przeglądania w witrynach innych niż HTTPS jest widoczna dla każdego, kto wie, jak to sprawdzić. Jeśli chcesz ukryć swoją aktywność i zapewnić sobie więcej prywatności, możesz połączyć się z siecią VPN.

Sieć lokalna będzie widzieć tylko jedno, bezpieczne połączenie VPN. Cały pozostały ruch będzie się odbywał przez połączenie VPN.

Chociaż można to wykorzystać do ominięcia monitorowania połączenia przez dostawcę usług internetowych, należy pamiętać, że producenci sieci VPN mogą zdecydować się na rejestrowanie ruchu u siebie. Warto więc wybrać takie rozwiązanie, którego twórcy jasno podkreślają, że nie prowadzą takich praktyk.

Umożliwiają przeglądanie stron z blokadą geograficzną

Jak doskonale wiesz, niektóre strony, aplikacje czy też materiały dostępne są tylko w wybranych krajach. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób, które dużo podróżują lub mieszkają poza granicami swojej ojczyzny.

Przykładowo, zasoby internetowych platform filmowych różnią się w zależności od miejsca, z jakiego z niego korzystamy. Sieci VPN świetnie radzą sobie z tym problemem. Wystarczy, że ich użytkownicy połączą się z siecią zlokalizowaną w miejscu, gdzie owe materiały one dostępne. Choć wiele takich platform, jak np. Netflix, czyta VPN i w całości blokuje dostęp do serwisu.

Przez portal e-obywatel również złożysz pismo z włączonym VPN-em, bez niego możesz zapomnieć o akceptacji wniosku przez systemy gov.

Pozwalają ominąć cenzurę internetową

Wielu Chińczyków korzysta z sieci VPN, aby obejść tzw. Wielki Chiński Firewall i uzyskać dostęp do całego Internetu. To także dobry sposób, aby publicznie wyrazić swoje opinie bez ryzyka, że ktoś namierzy autora wypowiedzi.

Ułatwiają pobieranie plików

Nie będziemy ukrywać, że wiele osób używa połączeń VPN do pobierania plików np. poprzez BitTorrent. Może być to użyteczne nawet jeśli pobierasz całkowicie legalne torrenty, ponieważ niektórzy dostawcy specjalnie spowalniają tego typu strony.

Pozwalają na tańsze zakupy

Być może o tym nie wiedziałeś, ale niektóre sklepy internetowe ustawiają inne ceny w zależności od lokalizacji potencjalnych klientów. W krajach, gdzie ludzie mogą zapłacić za dany produkt więcej, sklepy ustawiają wyższe ceny niż w biedniejszych regionach.

Sieci VPN pozwalają uniknąć tej sprzedażowej sztuczki i zrobić zakupy z najbardziej atrakcyjnej cenie.

Komu polecamy pobranie programu, czyli VPN download?

VPN download polecamy przede wszystkim trzem grupom.

 1. Małe i duże przedsiębiorstwa.
 2. Instytucje publiczne.
 3. Osoby które:
  • przechowują poufne i wrażliwe dane,
  • dużo podróżują,
  • cenią swoją prywatność,
  • pracują zdalnie,
  • mieszkają w kraju, gdzie internet podlega cenzurze,
  • przebywają poza granicami swojej ojczyzny.

VPN – najpopularniejsze protokoły bezpieczeństwa

Wspomnieliśmy o szyfrowaniu danych. Liczba protokołów i dostępnych zabezpieczeń stale rośnie wraz z upływem czasu. Najczęściej stosowanymi protokołami są:

VPN – najpopularniejsze protokoły bezpieczeństwa
PPT
L2TP/IPsec
Open VPN
Istnieje od czasów Windows 95. Jego największą zaletą jest to, że może być po prostu skonfigurowany na każdym systemie operacyjnym. PPTP tuneluje połączenie punkt-punkt za pomocą protokołu GRE. Niestety, bezpieczeństwo protokołu PPTP zostało zakwestionowane w ostatnich latach. Jest nadal silny, ale już nie najbardziej bezpieczny.Bardziej bezpieczny niż PPTP protokół, oferujący więcej funkcji. Umożliwia zaimplementowanie razem dwóch protokołów w celu uzyskania najlepszych cech każdego z nich. Na przykład, protokół L2TP jest używany do tworzenia tunelu, a IPsec zapewnia bezpieczny kanał. Razem tworzą imponująco bezpieczny pakiet.Oparta na protokole SSL wirtualna sieć prywatna, która wciąż zyskuje na popularności. Jest to oprogramowanie open source, które umożliwia programistom jego dowolną konfigurację. OpenVPN może działać na porcie UDP lub TCP, co czyni go niezwykle elastycznym.

Na jakie urządzenia możemy zainstalować programy VPN?

Urządzenia, na jakie możemy zainstalować programy VPN zależą od tego, na jakiego dostawcę się zdecydujemy. Najbardziej zaawansowane firmy umożliwiają obsługują:

 • smartfony,
 • tablety,
 • komputery,
 • Smart TV,
 • konsole,
 • przeglądarki internetowe,
 • routery.

Dostawcy usług VPN zazwyczaj oferują możliwość połączenia od 3 do 6 urządzeń w ramach jednego pakietu.

W przypadku kupna programu na potrzeby firmy, najlepszym sposobem jest skonfigurowanie całego routera znajdującego się w biurze.

VPN Chrome: czy znana przeglądarka ma taką funkcję?

Niestety program VPN nie jest dostępny w przeglądarce Google Chrome. Musisz kupić pełnoprawny produkt, by bez problemu surfować po internecie.

VPN Free, czy jest dostępny darmowy program VPN?

Zdarza się, że firmy oferują wersje próbne. Nie ma jednak żadnego wiarygodnego darmowego programu VPN Free. Za usługę trzeba zapłacić, co zresztą nikogo nie dziwi. W końcu są to specjalistyczne i dopracowane programy.

Programy VPN – przegląd najpopularniejszych funkcji

Tak naprawdę każdy dostawca może zaoferować swoim klientom nieco inne funkcje. Do najbardziej popularnych z nich należą:

 • Ochrona i szyfrowanie danych,
 • Zapewnienie prywatności i anonimowości,
 • Ominięcie ograniczeń regionalnych,
 • Maskowanie adresu IP,
 • Dedykowany adres IP,
 • Automatyczne połączenie z serwerem,
 • Możliwość dowolnego wyboru serwera,
 • Dodatkowe zabezpieczenia (np. podwójne tunelowanie, Double VPN),
 • Ochrona możliwa także w momencie, kiedy połączenie zostanie zerwane,
 • Ochrona podczas połączeń z publicznymi sieciami WiFi.

Czy programy VPN są w Polsce legalne?

W naszym kraju programy VPN są w pełni legalne. Dokładną mapkę, gdzie można korzystać z tego typu rozwiązań znajdziesz poniżej:

Musimy pamiętać, że mimo iż sieci VPN dają nam anonimowość, korzystając z nich nie należy czuć się bezkarnym.

W historii zdarzały się już przypadki, że dostawcy VPN podali służbom bezpieczeństwa informacje o przestępcach korzystających z ich sieci.

Czy programy VPN są bezpieczne?

Tak naprawdę to, czy dany program VPN jest bezpieczny w dużej mierze zależy od rozwiązania, na jakie się zdecydujesz. Zapoznaj się z opiniami o VPN w sieci i wybierz tego dostawcę, który ma najwięcej zadowolonych użytkowników.

Podobnie jak w przypadku programów spyware, dają one wiele możliwości, ale trzeba z nich korzystać rozsądnie.

Musisz zdawać sobie sprawę, że producenci VPN muszą odpowiadać na wezwania do sądu i nakazy organów ścigania. Muszą również przestrzegać prawa kraju, w którym oficjalnie funkcjonują. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby zapoznać się z polityką prywatności dla usług VPN i dowiedzieć się, gdzie znajduje się siedziba firmy.

Przykładowo, NordVPN działa w Panamie i nie podlega żadnym prawom, które wymagałyby od niej przechowywania danych użytkowników.

Pamiętajmy też, że nie ma rozwiązań niezawodnych. Większość firm VPN mówi, że nie prowadzi dzienników, ale nie zawsze jest jasne, w jakim stopniu monitoruje ich wykorzystanie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru programu VPN?

Rozważając zakup programu VPN, warto sprawdzić poszczególne kwestie:

 • Politykę prywatności firmy (czy i jak przechowywane są dane użytkowników),
 • Metodę szyfrowania danych (obecnie jedną z najlepszych jest 256-bitowe szyfrowanie AES),
 • Lokalizację siedziby firmy (szukaj dostawców zarejestrowanych w krajach, w których nie obowiązują żadne przepisy dotyczące retencji danych),
 • Liczbę urządzeń, na które można zainstalować program w ramach jednego pakietu
 • Dodatkowe funkcjonalności (np. wbudowany antywirus, test prędkości),
 • Liczba dostępnych serwerów i ich lokalizacja,
 • Szybkość serwerów,
 • Kompatybilność (niektóre rozwiązania dostępne są np. tylko na komputery stacjonarne),
 • Opinie o dostawcy VPN.

W naszej opinii najlepsze programy VPN to…

Na rynku znajdziemy masę ofert od różnych dostawców VPN. Do najpopularniejszych, posiadających najlepsze opinie programów VPN należą:

Liderem naszego rankingu jest NordVPN. Uznaliśmy go za najbezpieczniejszy program, który gwarantuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Przeczytaj recenzję NordVPN
Naszym zdaniem ExpressVPN to solidne i sprawdzone narzędzie, które jest warte swojej ceny. Przeczytaj recenzję ExpressVPN

Pozostałe programy VPN warte uwagi to:

 • Surfshark,
 • ProtonVPN,
 • Hotspot Shield,
 • Rock VPN,
 • VPN Unlimited,
 • PrivateVPN,
 • SkyVPN,
 • CyberGhost,
 • VyprVPN,
 • Magic VPN,
 • TunnelBear.

Programy VPN – opinie użytkowników

Opinie użytkowników VPN tak naprawdę zależą od narzędzia, na które się zdecydowali. Przeglądając te treści, można wywnioskować, że warto wybierać te rozwiązania, które polecają inni.

VPN – opinie pozytywne

Pozytywne opinie o VPN mają głównie osoby, które wybrały najpopularniejsze programy. Klienci dostawców takich jak NordVPN czy ExpressVPN w większości są zadowoleni z ich zakupu. Doceniają oni przede wszystkim:

 • funkcjonalność,
 • dbałość o ochronę danych,
 • możliwość przeglądania sieci bez ograniczeń regionalnych,
 • profesjonalną obsługę.

VPN – opinie negatywne

Negatywne opinie o VPN natomiast potwierdzają, że nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. Decydując się na niekonkurencyjnie tanie i niesprawdzone rozwiązanie można więcej stracić niż zyskać. Przekonali się o tym klienci takich dostawców, którzy w sieci skarżą się na:

 • wycieki danych,
 • problemy z uruchomieniem programu,
 • brak kontaktu z obsługą klienta.

Programy VPN – nasze opinie

Według naszej opinii programy VPN to dobra inwestycja w zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim danym. W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na wszelkiego rodzaju cyberataki, których tak naprawdę łatwo uniknąć.

Wystarczy zdecydować się na sprawdzony program VPN, który oprócz bezpieczeństwa i anonimowości w sieci da nam szereg innych opcji.

Podsumowanie – co to jest VPN

VPN to skuteczne i stosunkowo przystępne cenowo narzędzia zapewniające ochronę prywatności. Musisz jednak pamiętać, że tak naprawdę istnieje wiele sposobów na śledzenie zachowania w Internecie.

Nawet korzystając z VPN, pliki cookie pozwalają firmom na śledzenie Twojego ruchu w sieci nawet po opuszczeniu przez Ciebie ich stron.

Zalety i Wady programów VPN

Zalety

 • Zaawansowane szyfrowanie danych.
 • Wiele funkcji i udogodnień w zależności od potrzeb użytkownika.
 • Możliwość korzystania z sieci bez blokady regionalnej.
 • Dobre opinie klientów wybranych producentów VPN.
 • Możliwość połączenia wielu urządzeń w ramach jednej subskrypcji.
 • Oszczędność pieniędzy.
 • Możliwość ominięcia cenzury w sieci.
 • Możliwość anonimowego pobierania plików (np. torrenty).
 • Dostęp do wielu metod płatności (niektórzy dostawcy umożliwiają nawet zapłatę w kryptowalutach).

Wady

 • Nie potrafią odblokować wszystkich strony internetowych – istnieją wyjątki, kiedy sieci VPN nie są w stanie poradzić sobie z zabezpieczeniami regionalnymi lub cenzurą sieci.
 • Są nielegalne w niektórych krajach.
 • Niektóre programy VPN mogą być trudne do skonfigurowania (np. na routerze)
 • Mogą spowalniać połączenia internetowe.
Jak wiesz 100% skutecznego narzędzia, które ochroni Cię przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami nie ma. Nawet VPN może zostać pokonane przez doświadczonych hakerów i złośliwe oprogramowanie. Jednak używając narzędzi, takich jak VPN możemy Cię zapewnić, że dotarcie do Twoich danych będzie wyjątkowo ciężkim zadaniem. Wróć do listy najlepszych programów VPN

FAQ: Programy VPN

Jak najbardziej. W internecie znajdziesz prawie same dobre opinie o programach VPN, ponieważ zapewniają one bezpieczeństwo i anonimowość, zarówno zagraniczne jak i polskie programy.

Cena programów VPN zależy od tego, na jakiego dostawcę oraz pakiet się zdecydujemy. Najtańsze opcje to koszt zaledwie 3.5 USD miesięcznie, a najdroższe – ponad 12 USD. Im dłuższy abonament, tym korzystniejsza cena.

Nie słyszeliśmy o profesjonalnym darmowym programie, ale nawet jeśli istnieje – lepiej wybrać sprawdzone programy. Niektórzy dostawcy oferują nawet 30-dniową gwarancję zwrotu kosztów. Warto sprawdzić opinie w sieci i wybrać w pełni bezpieczne narzędzie.

Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Naszym zdaniem najlepszy program VPN, to ten, który ma najlepsze opinie. Polecamy więc sprawdzić przede wszystkim NordVPN oraz ExpressVPN.

Niektóre programy (takie jak np. NordVPN) mają zainstalowane wewnętrzne program do blokowania reklam. Wszystko zależy od dostawcy.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~vVTVTVTVv~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~