Programy Spyware, to co musisz wiedzieć o oprogramowaniu szpiegującym

Autor Bartek Rakietowicz Autor 22/03/2023 Rynek

Nie od dziś wiadomo, że w internecie trudno znaleźć wiarygodne opinie o programach Spyware

ale czy na pewno?

Specjalnie dla Ciebie sprawdziliśmy wszystkie produkty na rynku spyware. I wiesz, co? Duży odsetek nie jest godny zaufania. Nasi eksperci wybrali najbezpieczniejsze w Polsce programy.

Poniżej oddajemy Ci dopracowane kompendium wiedzy na temat programów spyware oraz produkty, na których można polegać.

Spyware – jak to wygląda naprawdę? Lista najlepszych programów

Ad disclosure
Jak oceniamy?
#
mSpy

mSpy

4.5/5

66 zł za miesiąc

App availability
#
Spyzie

Spyzie

4.5/5

7,5$ za miesiąc

App availability
#
Flexi SPY

Flexi SPY

4/5

69$ za miesiąc

App availability
#
SpyFone

SpyFone

4.5/5

4$ za miesiąc!

App availability
#
SPYERA

SPYERA

4/5

$11.99 za miesiąc

App availability

Programy typu Spyware stają się coraz bardziej popularne. Z roku na rok powstaje coraz więcej narzędzi służących do pełnego monitorowania wybranych urządzeń. Rozwiązania te różnią się ceną, zakresem funkcjonalności, a nawet ich przeznaczeniem.

Jakie są wady oraz zalety takich programów i komu mogą się przydać? Jakie opinie mają i za co chwalą je ich użytkownicy? Który program wybrać, czy na rynku znajdziemy darmowe odpowiedniki i wreszcie – czy takie produkty są legalne w Polsce? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących Spyware. Sprawdź!

Program Spyware – co to jest?

spyware co to

Spyware to inaczej oprogramowanie szpiegujące, instalowane na wybranym urządzeniu, takim jak komputer przenośny lub stacjonarny, tablet czy smartfon. Dzięki niemu użytkownik ma dostęp do wszystkich plików i danych znajdujących się na urządzeniu docelowym.

Po zainstalowaniu, monitoruje całą aktywność właściciela danego sprzętu, odczytuje dane logowania, ujawnia poufne informacje, a nawet może służyć jako podsłuch czy też ukryta kamera. Oprogramowanie Spyware działa zazwyczaj w trybie ukrytym, co sprawia, że ciężko je wykryć, ponieważ jest zupełnie niewidoczne dla użytkownika monitorowanego urządzenia.

Spyware nie takie złe, jak je malują?

W definicjach Spyware często brakuje wzmianki, że istnieją także w pełni legalne programy tego typu, które posiadają masę zalet. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych zalet programów monitorujących, które są najlepszym dowodem na to, że tak naprawdę mogą okazać się także bardzo użyteczne.

Jakie zalety mają programy szpiegowskie?

Na początku jednak określmy, komu może przydać się zakup programu monitorującego i jakie korzyści mogą z niego mieć poszczególni użytkownicy.

Spyware – korzyści w zależności od użytkowników

Rodzice Pracodawcy Użytkownicy indywidualni
 • zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym użytkownikom Internetu
 • możliwość sprawdzenia, gdzie znajduje się dziecko (dzięki funkcji GPS)
 • ochrona przed cyberprzestępcami i oszustami
 • kontrolowanie, z kim kontaktują się dziecko
 • blokowanie niebezpiecznych stron oraz treści dla dorosłych
 • sprawdzenie, na co dzieci poświęcają najwięcej czasu i co odciąga ich od nauki
 • szansa na szybką reakcję w przypadku ewentualnych problemów, z jakimi borykają się nastolatkowie
 • ochrona przed ujawnieniem poufnych danych przez pracowników
 • wzrost efektywności pracowników
 • sprawdzenie, na co zatrudnione osoby poświęcają czas w godzinach pracy
 • kontrola lokalizacji pracowników podczas wyjazdów służbowych
 • zapobieganie korupcji
 • szybkie namierzenie urządzenia w przypadku kradzieży bądź zagubienia
 • odzyskanie danych ze zniszczonych urządzeń

Trzy wspomniane wyżej grupy, czyli rodzice, pracodawcy i użytkownicy indywidualni to najczęściej wymieniani użytkownicy legalnych programów szpiegujących. Niektórzy z producentów dodają, że ich programy mogą służyć członkom rodzin osób starszych lub schorowanych (np. ludzi mających problemy z pamięcią, których można szybko zlokalizować dzięki funkcji GPS).

Inni idą jeszcze o krok dalej i mówią o tym, że ich oprogramowanie przyda się także m.in. osobom, które chcą sprawdzić wierność swoich małżonków.

Czy programy Spyware są w Polsce legalne?

Programy służące do legalnego użytku, tzn. wykorzystywane m.in. przez rodziców lub pracodawców, do których zainstalowania potrzebny jest fizyczny dostęp do monitorowanego urządzenia, są w naszym kraju legalne.

Programy tego typu można zakupić z oficjalnej strony producenta, co jest oczywiście zgodne z naszym prawem. Schodki zaczynają się w momencie wykorzystania poszczególnych funkcji oraz tego, do kogo należy monitorowane urządzenie.

Program Spyware jako narzędzie służące do kontroli rodzicielskiej

Jeżeli wykorzystujemy aplikację w celu monitorowania aktywności dziecka, nad którym sprawujemy prawną opiekę – w tym przypadku możemy korzystać ze wszystkich funkcjonalności, bez ryzyka popełnienia przestępstwa.

Spyware jako świetny program dla pracodawców

Pracodawca, przekazując zatrudnionej osobie narzędzie pracy, takie jak komputer czy telefon prawo kontrolować, w jaki sposób korzysta ona z powierzonego sprzętu. Co więcej, nie ma także obowiązku uzyskania od pracownika zgody na tego typu działanie. Aby było ono jednak zgodne z prawem, musi wcześniej powiadomić o tym pracownika, który powinien potwierdzić, zapoznanie się z tą informacją na piśmie. Najbezpieczniej więc jest zawrzeć tego typu wzmiankę np. w treści umowy o pracę lub innych dokumentach podpisywanych wraz z rozpoczęciem pracy w danej firmie.

Wyjątkiem jest tu wgląd do wiadomości prywatnych, których (zgodnie z art. 49 Konstytucji, zapewniającym wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się) pracodawca nie może sprawdzać nawet w przypadku korzystania z urządzenia firmowego oraz wyraźnego zakazu używania sprzętu służbowego do celów prywatnych.

Opinie o spyware jako rozwiązaniu dla współmałżonków i członków rodziny

Podobnie jak w przypadku pracowników, monitorowanie urządzeń należących do pełnoletnich członków rodziny jest możliwe tylko za pisemnym oświadczeniem osoby, której sprzęt chcemy monitorować.

Dodatkowo używanie spyware w przypadku szpiegowania małżonka ma złe opinie w sieci. Trudno się dziwić, jest to naruszanie prywatności i nie znajduje wytłumaczenia nawet w szczytnym celu.

Program Spyware dla użytkowników indywidualnych

W przypadku instalacji oprogramowania szpiegującego na własnym urządzeniu, z którego korzysta tylko osoba, która zainstalowała dany program, nie potrzebujemy żadnego oświadczenia i możemy korzystać ze wszystkich oferowanych przez producentów funkcjonalności.

Programy Spyware a bezpieczeństwo monitorowanych urządzeń

W sieci znajdziemy pełno pytań typu – czy programy Spyware są bezpieczne?. Otóż nie ma w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, o jakim konkretnym programie mowa oraz sposobu, w jaki z niego korzystamy.

Najbezpieczniej jest pobrać sprawdzoną, posiadającą dobre opinie użytkowników aplikację Spyware, którą można kupić bezpośrednio ze strony producenta.

Tego typu produkty posiadają zaawansowane systemy szyfrowania danych, dzięki którym informacje uzyskane za ich pomocą są bezpiecznie przechowywane i dostępne tylko dla ich prawowitych użytkowników.

Instalując na urządzeniu docelowym oprogramowanie monitorujące, musimy usunąć wszelkie systemowo ustawione zabezpieczenia.

Takie działanie zwiększa ryzyko zainfekowania sprzętu przez przestępców.

Najpopularniejsze i najlepsze legalne programy Spyware

Większość dostępnych na rynku programów Spyware to oczywiście aplikacje parentingowe, mające za zadanie chronić dzieci przed niebezpieczeństwem w sieci.

Do najpopularniejszych, posiadających najlepsze opinie konsumentów programów Spyware należą m.in.:

Ile kosztują programy Spyware i czy istnieją opcje darmowe?

Ceny programów Spyware są bardzo zróżnicowane w zależności od marki, funkcji oraz urządzenia, jakie chcemy monitorować. Niektórzy producenci  (np. Kids Place) oferują nawet wersję bezpłatną wersję podstawową. Zdecydowana większość tego typu narzędzi to jednak opcje płatne, a ich ceny zaczynają się od kilku, a kończą na kilkudziesięciu dolarach miesięcznie.

Koszt uzależniony jest zazwyczaj od pakietu, na jaki zdecyduje się użytkownik oraz czasu trwania licencji (tu oczywiście najbardziej korzystne oferty przygotowano dla klientów, którzy zdecydują się wykupić program na jak najdłuższy czas).

Wielu producentów oferuje darmowy okres próbny lub gwarancję zwrotu kosztu w przypadku niezadowolenia klienta. Jeżeli więc nie jesteś do końca przekonany, który program wybrać – warto skorzystać z takiej opcji i sprawdzić, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Ad disclosure
#
Spyzie

Spyzie

4.5/5

7,5$ za miesiąc

App availability

Legalne programy Spyware – opinie i przegląd najpopularniejszych funkcji

Zakres funkcji legalnie dostępnych aplikacji monitorujących jest coraz bogatszy i bardziej rozbudowany.

Do najczęściej oferowanych przez producentów programów Spyware funkcjonalności należą:

Pozostałe funkcje:

Jak legalnie zainstalować program Spyware?

Instalacja programu na urządzeniu docelowym zależy od tego, na jaki program się zdecydujemy oraz z jakiego urządzenia korzystamy. Zazwyczaj producenci wymagają, aby wykonać następujące kroki:

 1. Dokonać wyboru pakietu oraz zakupu produktu ze strony producenta
 2. Zainstalować aplikację zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami zawartymi w asystencie instalacji
 3. Wyłączyć blokowanie nieznanych źródeł i inne zabezpieczenia w urządzeniu docelowym
 4. Pobrać aplikację na telefon docelowy
 5. Ukryć aplikację na telefonie docelowym

Uwaga! Aby zainstalować legalny program monitorujący, niezbędny jest fizyczny dostęp do urządzenia docelowego.

Kontrowersje i negatywne opinie na temat programów Spyware

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę frazę “spyware”, większość informacji, jakie tam znajdziemy jest nakierowana negatywnie. Co więcej, według autorów tego typu treści  oraz opinii Internautów, oprogramowanie tego typu jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla użytkowników Internetu.

Wynika to głównie z tego powodu, że zazwyczaj programy szpiegowskie kojarzą się z narzędziem używanym przez hakerów, którzy chcą wykraść poufne nasze dane, takie jak numery kart kredytowych czy też hasła do bankowości online.

Tego typu oprogramowanie może także służyć reklamodawcom oraz firmom zajmującym się zbieraniem danych o użytkownikach internetu.

Jego funkcje mogą być potencjalnie nadużywane i prowadzić do przestępstw.

Kontrowersyjność oprogramowania szpiegującego wynika również z faktu, że nawet jeśli jest zainstalowane z przyczyn stosunkowo niewinnych, może naruszać prywatność użytkownika danego urządzenia.

Spyware – przykłady negatywnego wykorzystania oprogramowania szpiegowskiego

Oprogramowanie szpiegowskie może być wykorzystywane przez cyberprzestępców na wiele sposobów. Do najczęstszych z nich należą:

Jak na naszych urządzeniach instalowane są niepożądane programy Spyware?

Jak uniknąć zagrożenia programami typu Spyware?

Aby nie paść ofiarą programu szpiegowskiego, należy przede wszystkim unikać:

Aplikacje Anti Spyware

Wraz z coraz większym zagrożeniem oprogramowaniem Spyware, na rynku powstaje także coraz więcej aplikacji służących do ich usuwania. Należą do nich m.in.:

Usuwanie Spyware, czyli jak odinstalować program szpiegowski?

W przypadku legalnego oprogramowania, szczegółowe instrukcje dotyczące usunięcia aplikacji są dostępne na stronie producenta. W zależności od programu, można to zrobić albo zdalnie za pomocą panelu użytkownika, albo używając bezpośrednio monitorowanego urządzenia.

Znacznie trudniej jest poradzić sobie ze złośliwym oprogramowaniem szpiegowskim. Wówczas można spróbować wykonać następujące czynności:

Programy Spyware – opinie

spyware opinie

Większość opinii w sieci na temat programów typu Spyware ma negatywny wydźwięk. Powodem jest oczywiście ich nielegalne wykorzystanie przez cyberprzestępców.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku opinii dotyczących legalnych produktów Spyware. Poniżej znajdziesz opinie w zależności od ich zastosowania.

Opinie o niebezpiecznych programach Spyware wykorzystywanych przez cyberprzestępców

Najwięcej opinii o Spyware to opinie negatywne dotyczące działań cyberprzestępców. Właściciele zaatakowanych urządzeń skarżą się m.in. na to, że z wykorzystaniem oprogramowania śledzącego włamano im się na konta bankowe lub mailowe.

Wspominają także o znacznym spowolnieniu, trudnościach w użytkowaniu lub całkowitym zaprzestaniu działania zainfekowanych urządzeń. Te negatywne opinie są w pełni zrozumiałe, ponieważ wykorzystanie Spyware wbrew woli użytkownika urządzenia to przestępstwo.

Jakie opinie o Spyware mają użytkownicy legalnych produktów tego typu?

Osoby, które zdecydowały się na zakup legalnego oprogramowania monitorującego, mają podzielone zdania w zależności od produktu, na jaki się zdecydowały. Najczęściej poruszane opinie dotyczą:

Ad disclosure
#
Flexi SPY

Flexi SPY

4/5

69$ za miesiąc

App availability

Spyware – opinie i najważniejsze funkcje według rodziców

Opinie rodziców na temat używanych przez nich programów Spyware dotyczą zazwyczaj tego, w jaki sposób dany program pomógł ochronić ich dziecko przed niebezpieczeństwami. Powołują się na konkretne przykłady, a najczęściej opisują przydatność funkcji, takich jak:

Ad disclosure
#
mSpy

mSpy

4.5/5

66 zł za miesiąc

App availability

Spyware – opinie i najważniejsze opcje zdaniem pracodawców

Pracodawcy, którzy używają aplikacji śledzących głównie podkreślają pozytywne opinie i dobry wpływ na bezpieczeństwo wrażliwych informacji danych przedsiębiorstw. Wspominają także o wzroście efektywności pracowników oraz większym skupieniu na pracy. Ich zdaniem najważniejsze funkcje to:

Opinie i największe zalety Spyware według użytkowników indywidualnych

W sieci nie brakuje także opinii użytkowników indywidualnych, którzy zainstalowali Spyware na własnych urządzeniach. Dla nich największymi zaletami aplikacji monitorujących są:

Spyware – podsumowanie

Programy Spyware to nie tylko złośliwe oprogramowanie używane przez cyberprzestępców. Choć głównie właśnie z takim nam się kojarzą, mogą nieść za sobą także wiele korzyści, o czym przekonują producenci legalnych programów tego typu.

Jeśli zdecydujesz się na zakup oprogramowania Spyware – pamiętaj, żeby używać ich zgodnie z polskim prawem i poinformować o tym kroku użytkownika monitorowanego urządzenia. Co więcej, na rynku istnieje bardzo dużo opcji, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z ofertą przynajmniej kilku producentów i wybrać najlepszy program Spyware dla siebie.

FAQ: Spyware

Czy istnieją aplikacje darmowe aplikacje Spyware?

Tak, na rynku pojawiają się darmowe programy spyware, ale takie rozwiązania (np. Kids Place), jednak posiadają bardzo ograniczone funkcje. Pamiętaj, że niektóre aplikacje, które w celach marketingowych określają się jako “darmowe” tak naprawdę oferują często tylko bezpłatny okres próbny.

Jakie opinie mają programy Spyware?

Opinie o programach Spyware różnią się od siebie w zależności od poszczególnego programu oraz producenta. Przed zakupem warto się z nimi zapoznać i porównać dostępne na rynku oferty.

Jaki jest najlepszy program Spyware?

Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz tego, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na tego typu oprogramowanie. W punkcie Najpopularniejsze i najlepsze legalne programy Spyware wymieniliśmy 15 najlepszych aplikacji Spyware na rynku.

Aby optymalnie zaprojektować i stale ulepszać dla Ciebie naszą stronę internetową, używamy plików cookie. Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie można znaleźć na naszej stronie.
Polityka Cookies Akceptuję

Wszyscy operatorzy są osobiście testowani i porównywani przez recenzentów, którzy dokładnie analizują różne aspekty, w tym bonusy powitalne i metody płatności. Aby ocenić każdy indywidualny obszar zainteresowania, używamy systemu ocen w zakresie od 0 do 5 gwiazdek.