Uwaga! Paczki dostarczane z Chin nie przenoszą koronawirusa, potwierdził Główny Inspektor Sanitarny.
Zakupy w Internecie, w chińskich sklepach online: nie daj się oszukać
Zapewne wiesz, że już 10 lat minęło odkąd w pierwszym chińskim sklepie internetowym AliExpress zrobiono w Polsce zakupy w internecie.
Co z tego wyniknęło?
Był to przełom w bezpiecznych zakupach online, polskie i europejskie strony aukcyjne oraz sklepy zyskały poważnego konkurenta: markowe rzeczy z Chin.
Lista 9 najlepszych chińskich sklepów online
Plusy i minusy chińskich sklepów internetowych
Plusy
- bardzo atrakcyjne ceny
- duży wybór produktów
- wiele form płatności
- lepsze promocje niż w europejskich serwisach
- elektronika bezpośrednio od producentów
Minusy
- zazwyczaj długi czas dostawy przesyłki
- mniejsze prawa gwarancyjne
- konieczność opłacenia podatków (VAT i cło)
Zakupy online dziś
Nadmiar ofert w sklepach internetowych, potrafi zamieszać w głowie! Jeśli jeszcze się wahasz z wyborem, skorzystaj z Ceneo: wiarygodnej porównywarki sklepów.
Zakupy online, dziś nabrały innego charakteru i wielu sprzedawców musiało obniżyć ceny proponowanych produktów.
- W innym przeciwnym razie nie byliby w żaden sposób konkurencyjni względem pojawiających się, coraz to ciekawszych, propozycji z Państwa Środka.
- Za przykładem AliExpress poszło wiele chińskich sklepów online.
Z każdym rokiem stają się one coraz popularniejsze, a polscy kupujący cenią sobie je za:
- Niskie ceny,
- Wysoką jakość,
- Darmowe przesyłki.
Chińskie strony pod lupą: plusy i minusy zakupów online
W naszych recenzjach znajdziesz nie tylko na pozytywy kupowania w azjatyckich sklepach, ale też kłopotliwych aspektach chińskich stron internetowych.
Dokładnie badamy wszystkie rozpoznawalne w Polsce chińskie sklepy. Przedstawimy plusy i minusy zakupów online, a także porównujemy ich ofertę i obiektywie oceniamy oferowane przez nich usługi i produkty.
Wdrażamy w temat wszystkich początkujących konsumentów, i zaspokajamy ciekawość tych doświadczonych w zakupach na azjatyckich portalach.
Pamiętaj, że Twoje zakupy w internecie mogą być bezpieczniejsze i tańsze.
Chińskie sklepy internetowe – czy to się opłaca? Opinie specjalistów
Biorąc pod uwagę cenę produktu, to bez wątpienia chińskie sklepy internetowe są w większości przypadków bezkonkurencyjne. Do tego dochodzą:
- niskie koszty przesyłek,
- a często zupełnie bezpłatna dostawa.
Niski koszt wysyłki wynika ze specjalnej polityki prawa międzynarodowego oraz Chin, które chcą wspierać rozwój e-handlu w kraju.
Z drugiej strony kwestią dyskusyjną może wydawać się wciąż jakość, ale ta z roku na rok zmienia się na plus.
Dodatkowo trzeba pamiętać, że i tak wiele produktów sprzedawanych w polskich e-sklepach jest sprowadzana z Chin, ale obłożona wysoką marżą.
Pozostaje jeszcze istotna sprawa gwarancji i bezpieczeństwa. O tym czytaj dalej ↓
Dochodzenie praw konsumenckich poza UE
Jeżeli zdecydujesz się kupić produkt poza Unią Europejską, a później będzie chciał dochodzić swoich prawi w ramach gwarancji, to mogą pojawić się problemy. Po prostu staje się to dość skomplikowane i kosztowne (np. konieczne jest odesłanie przedmiotu do Chin). Warto więc sprawdzić przed dokonaniem zakupu, czy dany produkt będziesz mógł naprawić w ramach gwarancji w Polsce.
Najbezpieczniej kupować u wiarygodnych dostawców z dobrymi opiniami, do nich m.in. należą: CAFAGO, Alibaba, TVC Mall, Zapals, Tinydeal, DHgate, TOMTOP, LightinTheBox, Banggood.
Firmy zmieniają się z każdym rokiem na na korzyść konsumenta. Sklepy zaczynają wprowadzać swoje własne polityki gwarancyjne. Są coraz bardziej korzystne dla europejskiego klienta (darmowa wysyłka uszkodzonego towaru). Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje prawa są w pełni chronione, sprawdź liderów naszego rankingu sklepów w internecie:
Chiny a może jednak Polska? Porównanie sklepów
Jak wiadomo, chińskie sklepy online oferują znacznie korzystniejsze ceny, jednak czasami jest to obarczone pewnym ryzykiem lub niedogodnościami. Jeżeli obawiasz się zakupów bezpośrednio z Chin, możesz poszukać danego produktu u polskiego sprzedawcy. Wówczas to on bierze na siebie odpowiedzialność za transakcję sprzedaży, przesyłkę i sam produkt, jednak należy liczyć się z wyższymi kosztami.
Z drugiej strony w razie komplikacji czy wad produktu, łatwiej będzie Ci dochodzić swoich praw w Polsce, zwłaszcza gdy firma posiada certyfikat CE. Pamiętaj też, że:
- Polskie prawo daje nam pewność bezpieczeństwa produktów,
- oraz przywilej 14 dni na odstąpienie od umowy zakupu przez internet w polskim e-sklepie.
Musisz jednak pamiętać, że chińskie sklepy mocno się rozwijają i wiele z nich oferuje również bardzo dogodne warunki zwrotu bez dodatkowych kosztów, a także własny program gwarancyjny. Dlatego też warto rozważyć każdy zakup indywidualnie i dokonać własnej oceny. Możesz zawsze sprawdzić nasze recenzje, by dowiedzieć się, czy warto korzystać z danego sklepu.
Azjaci zyskują na popularności, czyli moje wielkie chińskie zakupy
Zgodnie ze statystykami firmy Gemius, na przestrzeni jednego miesiąca, średnio chiński sklep online AliExpress posiada w naszym kraju 3–4 mln klientów, co ma przełożenie na wiele milionów transakcji. Głównie są to niewielkie zakupy, dlatego że wśród 100 milionów produktów w ofercie, dominują produkty tanie, nieznanych w kraju marek. Jednak właśnie tego szukają najczęściej kupujący w chińskich serwisach.
Dodatkowo, sklepy Państwa Środka wprowadziły programy ochrony kupujących. Niektóre zaoferowały nawet najpopularniejsze w Polsce metody płatności, czyli szybkie e-przelewy od Przelewy24 czy PayU.
To wszystko sprawia, że popularność serwisów rośnie jeszcze szybciej i zdarza się słyszeć żarty, że robię moje wielkie chińskie zakupy. Po prostu oferta z Azji jest tak konkurencyjna, że mało kto nie decyduje się na złożenie zamówienia.
Zakupy w internecie przenoszą się z Europy do Chin
Dla przykładu z danych wynika, że we wrześniu 2019 roku AliExpress miał 8,2 mln (razem z aplikacją mobilną) użytkowników z naszego kraju. Co ciekawe, to dużo więcej niż europejscy rywale, czyli Amazon oraz eBay.
Dodatkowo, platforma dostępna jest również w innych językach. Między innymi po włosku, niemiecku, francusku, hiszpańsku i portugalsku. Dzięki temu serwis AliExpress może dotrzeć aż do 300 milionów potencjalnych klientów. Jego zasięg stale się powiększa, a zainteresowanie stroną rośnie w szybkim tempie.
Nawet jeśli szacunki są zawyżone, widać, że Polacy zakupy w internecie w Chinach robią coraz chętniej, a ta tendencja szacowana jest na stały wzrost. Te same akcesoria elektroniczne, ubrania czy kosmetyki można kupić bowiem w Polsce co najmniej kilkadziesiąt procent drożej. Głównie dlatego nie brakuje chętnych, a chińskie sklepy rosną w siłę z każdym kolejnym rokiem.
Jak robić zakupy w internecie, gdy chcemy skorzystać z chińskiej oferty? Kwestie prawne
Gdy postanowisz kupować w sklepie spoza Unii Europejskiej, koniecznie sprawdź, czy masz do czynienia z wiarygodnym przedsiębiorcą. Jak wiadomo w Chinach panuje odrębne prawo i nie dotyczą go regulacje polskie oraz unijne.
Poniżej przedstawimy kilka uniwersalnych kroków pokazujących jak bezpiecznie robić zakupy w internecie.
Powinieneś podjąć te kroki, aby upewnić się, że dana firma zasługuje na nasze zaufanie. W naszych recenzjach dokładnie sprawdzamy sklepy pod tym kątem.
Chińskie strony internetowe: zakupy w 3 krokach
Zanim zrobisz zakupy na chińskich stronach internetowych w pierwszej kolejności zajrzyj do zakładki kontakt.
- Krok 1. Sprzedawca powinien podać swoje podstawowe dane: nazwę, siedzibę, adres, numer telefonu i adres poczty elektronicznej. Jest to duża gwarancja wiarygodności. Kolejnym naszym krokiem powinno być wyszukanie regulaminu ↓
- Krok 2. W regulaminie znajdziesz dane rejestracyjne konkretnego przedsiębiorstwa czy spółki. Nie musisz oczywiście szczegółowo czytać wszystkich punktów regulaminu, ale ważne, żebyś spojrzał, czy brzmi on autentycznie. Dodatkowo poszukaj opinii chińskiego sklepu w internecie, najlepiej w naszych recenzjach, w których poruszamy również kwestię legalności danego serwisu ↓
- Krok 3. Dodatkowo ważne, aby w Regulaminie, który sprawdzasz, znalazły się jakieś informacje o prawie do zwrotu i gwarancji. W UE zwrot to 14 dni, bez podania przyczyny, ale chińskie sklepy przyjmują różne polityki.
Należy oczywiście pamiętać, że podmiot działający w Chinach podlega chińskiemu prawu. Dlatego nigdy nie będziemy mieli takiej gwarancji przestrzegania prawa i możliwości jego egzekwowania, jak na terenie UE. Taka jest cena oszczędności gdy zamawiamy produkty z Azji.
Chiński sklep internetowy opinie – jak powstają nasze recenzje?
Nasze kompleksowe recenzje są oparte na analizach, raportach źródłowych i własnym doświadczeniu. Nasi eksperci zwracają uwagę na wszelkie aspekty działalności sklepów online i obiektywnie opisują aktualny stan rzeczy.
Do Twoich rąk trafiają recenzje o ujednoliconej strukturze, dzięki którym możesz kompleksowo sprawdzić interesujący Cię sklep.
Ponieważ dany chiński sklep internetowy opinie ma zazwyczaj różne, staramy się oddzielić prawdę od nagonki konkurencji i bazując na własnej wiedzy, bezstronnie ocenić funkcjonowanie opisywanej firmy. Nasze recenzje sklepów online skupiają się na:
- oferowanych przez firmy bonusach,
- kwestiach prawnych i bezpieczeństwie kupującego,
- jakości i cenach oferowanych produktów,
- metodach płatności,
- obsłudze klienta,
- odczuciach z korzystania z serwisu internetowego,
- dostępności aplikacji mobilnej.
Opłaty celne i VAT a chińskie sklepy online
Tanie zakupy w Chinach mogą okazać się wyraźnie droższe po dodatkowych opłatach w Polsce. A to wszystko za sprawą podatków, jakie może nam przyjść zapłacić.
Produkty sprowadzane spoza UE objęte są podatkiem VAT, a także cłem. Oba te podatki płaci odbiorca, po wcześniejszym wezwaniu przez Służbę Graniczną. Kiedy będziesz musiał zapłacić podatek?
- VAT (23 proc. wartości przesyłki) zapłacisz w sytuacji, kiedy zamówiona przesyłka będzie miała wartość wyższą niż 22 euro. Chyba, że sprzedawca na deklaracji celnej wpisze GIFT, wówczas VAT płacisz dopiero od kwoty 45 euro. Warto jednak zapoznać się z nowymi interpretacji resortu finansów, które zostaną omówione w kolejnym akapicie.
- Cło (do 8 proc. wartości przesyłki) będziesz musiał pokryć w przypadku, gdy wartość przesyłki przekroczy 150 euro. Wysokość cła na konkretne produkty można z łatwością sprawdzić samemu w systemie ISZTAR.
CENA | VAT |
---|---|
0-22 euro | VATu ani cła nie płacisz |
22-150 euro | Płacisz VAT 23% |
>150 euro | Płacisz VAT 23% + cło |
Chińskie zakupy a Urząd Skarbowy: napięta sytuacja
Polskie ministerstwo finansów opublikowało na swojej stronie niedawno interpretację przepisów, określającą szczegółowo, co kryje się pod określeniem paczka o charakterze niehandlowym o wartości do 45 euro czyli paczka, która podlega zwolnieniu z podatku VAT. Jednocześnie zastrzegł, że zwolnieniom z VAT nie podlegają towary importowane w drodze zamówienia wysyłkowego.
Jednak Polacy starają się przechytrzyć polskie urzędy i robią chińskie zakupy po swojemu.
W praktyce sytuacja wygląda tak:
- fiskus byłby zobligowany do wdawania się w spór z każdym klientem sklepu,
- dodatkowo musiałby udowodnić mu, że zawartość przesyłki nie jest prezentem albo osobistą korespondencją z azjatyckim znajomym, a tak naprawdę realizacją zakupów.
Ostatnimi czasy można zauważyć, że nastroje w polskich sklepach internetowych są wyjątkowe zaostrzone.
Większość rodzimych firm jest wściekła na chińską konkurencję, ponieważ nie potrafi dorównać jej ofercie.
Właśnie dlatego Ministerstwo Finansów traktuje przepisy coraz bardziej surowo. Konsekwencją jest wydana przez nie interpretacja – zwolnienie z podatku VAT towarów o wartości do 22 euro nie dotyczy przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego, niezależnie od tego, czy import jest dokonywany przez firmę czy osobę fizyczną.
Takie podejście to nic innego jak bezpośrednia konfrontacja z użytkownikami chińskich sklepów online. Czy interpretacja znajdzie uzasadnienie w praktyce? Na to przyjdzie jeszcze poczekać, ponieważ na razie nadal powszechnie praktykowane są sposoby na obejście podatku.
Wysyłka w chińskich sklepach
W internecie popularne jest rozpowszechnianie mitów o przesyłkach w chińskich sklepach. Dla przykładu pojawiają się opinie, że na zamówiony na chińskich stronach aukcyjnych towar trzeba czekać kilka miesięcy, a czasami nawet dłużej. Być może takie jednostkowe sytuacje faktycznie się zdarzają. Podobnie jak w Polsce, niektóre przesyłki nigdy nie trafiają do rąk adresatów z uwagi na błędy firm kurierskich. Jednak są to odosobnione przypadki.
- Tak naprawdę standardowa wysyłka w chińskich sklepach dociera do klienta zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni do miesiąca od momentu wysłania przez sprzedawcę.
- Dodatkowo większość chińskich sklepów oferuje darmową wysyłkę, w której kosztach partycypuje rząd chiński. Wszystko w celu wsparcia rozwoju krajowych sklepów wysyłkowych.
Jednak w przypadku okresu wzmożonych zakupów, czyli przede wszystkim świątecznym, ten czas może się wydłużyć, co musimy wziąć od uwagę. Trzeba też wspomnieć, że często mamy do wyboru również opcję płatną, szybszą i bardziej bezpieczną. A dla przykładu sklep Gearbest posiada magazyny w Europie i czasami przedmiot może znaleźć się naszych rękach w ciągu kilku dni od zamówienia.
Wiarygodność wystawianych aukcji przez tanie chińskie sklepy internetowe
Kupując w Chinach warto dokładnie sprawdzić wiarygodność sklepu oraz samego sprzedawcy. Trzeba pamiętać, że trudniej będzie dochodzić nam naszych praw niż w sytuacji, gdy kupujemy na terenie Unii Europejskiej.
- Aby odpowiednio się zabezpieczyć, przede wszystkim patrzmy na system ocen i komentarzy.
- Jest on, podobnie jak w przypadku polskiego Allegro, na chińskim Allegro również przydatny by sprawdzić historię sprzedawcy, jego rzetelność i kontakt z klientem.
W kolejnym kroku możemy poszukać opinii o danej platformie sprzedażowej na polskich forach internetowych lub zapoznać się z naszymi recenzjami.
- Zanim wybierzemy jakieś tanie chińskie sklepy internetowe i zdecydujemy się na zakup, warto też zrobić porównanie cen na innych aukcjach w danym serwisie, a także porównać z liczną, chińską konkurencją.
- Niepowtarzalna okazja powinna nam dać do myślenia, czy aby nie mamy do czynienia z oszustwem. W takim przypadku musimy bardzo dokładnie prześledzić wiarygodność sprzedawcy.
Metody płatności w sklepach Państwa Środka
Chińskie sklepy kiedy wchodziły na rynek europejski, nie były w pełni przygotowane do przyjmowania płatności. Na początku oferowały zazwyczaj jedynie płatność kartą płatniczą, ewentualnie przelewem bankowym, który był skomplikowany i utrudniał zakupy w internecie z uwagi na długi czas oczekiwania na przesłanie pieniędzy i dodatkowe opłaty i prowizje.
W tym momencie sytuacja uległa znaczącej poprawie, większość sklepów oferuje następujące metody płatności:
- Płatność kartą debetową lub kredytową
- Karty wirtualne (Internetowe)
- Przelewy24
- Revolut i PayPal
Kupujący nie mają problemów z przesłaniem pieniędzy za zamówiony towar, a większość chińskich sklepów online nie pobiera żadnych prowizji.
Chińskie zakupy a kursy walut
Kupując na chińskich stronach typu Allegro, warto zwrócić uwagę na kursy walut.
Jeżeli uda Ci się wstrzelić w moment umocnienia złotego, zaowocuje to nawet kilka procent tańszymi chińskimi zakupami.
Oczywiście może być również odwrotna sytuacja, gdy z uwagi na niekorzystne kursy, stracimy na naszych zakupach w internecie. Są to jednak niewielkie różnice, które zazwyczaj i tak nie wpływają na opłacalność zamówienia z chińskiego sklepu. Wynika to z faktu, że…
azjatyckie firmy proponują najczęściej ceny nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż europejska konkurencja.
Trzeba pamiętać, że zakupy w Chinach wcale nie oznaczają konieczności posługiwania się juanem.
Większość chińskich stron z zakupami, a szczególnie tych nastawionych na klienta zza granicy, rozlicza transakcje w dolarach amerykańskich i euro.
Witryny oferują również zazwyczaj konwerter walutowy, dzięki któremu ceny wyświetlają się od razu w złotówkach i nie musimy trudzić się z ich przeliczaniem.
Zakupy w internecie najlepiej robić przez aplikacje mobilne
Obecnie wszystkie chińskie sklepy online oferują swoje aplikacje mobilne, a liczba korzystających z nich użytkowników przekracza setki milionów.
Apki dla zakupów na telefon oczywiście są bezpłatne i ułatwiają zakupy w internecie, ale mało tego, często oferują dodatkowe bony i promocje, niedostępne na podstawowych witrynach.
Czy chińskie sklepy oferują zakupy na telefon?
Tak, a same zakupy w internecie poprzez platformy mobilne mają wiele zalet:
- Ekskluzywne kupony i promocje tylko dla użytkowników mobilnych.
- Możesz z nich korzystać gdzie chcesz i kiedy chcesz. W pracy, w szkole, na wakacjach. Wystarczy telefon i tablet oraz dostęp do internetu.
- Bezpieczeństwo i pewność użytkowania. Aplikacje posiadają wiele zabezpieczeń, które dają nam gwarancję zakupów bez problemów.
- Błyskawiczne wyszukiwanie i intuicyjny interfejs. Wszystkie potrzebne zamówienia można złożyć poprzez kilka kliknięć.
Chińskie sklepy internetowe – jak z obsługą klienta?
Obsługa w chińskich sklepach internetowych jest najczęściej szybka, pomocna i skuteczna.
- Niestety, większość chińskich sklepów internetowych nie udostępnia pomocy w języku polskim.
- Znając język angielski nie będziemy mieli żadnych problemów z rozwiązaniem nurtujących nas problemów, bez jego znajomości może być to trudne.
Oceniamy przede wszystkim jakość oraz dostępność świadczonej obsługi klienta. Poddaliśmy testom opiniowane przez nas sklepy, w tym ich konsultantów.
- W końcu przygotowanie osób udzielających pomocy oraz ich doświadczenie odgrywa dużą rolę.
- Ważne jest profesjonalne, merytoryczne podejście do klienta oraz godziny otwarcia biura.
- Bierzemy pod uwagę również możliwość korzystania z zestawu najczęściej zadawanych pytań FAQ.
Większość sprawdzanych przez nas serwisów posiada pomoc 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jest to na pewno bardzo wygodne dla kupujących. Najczęściej udostępniane są poniższe formy kontaktu:
- Czat na żywo
- Formularz kontaktowy
- Infolinia
Recenzje chińskich sklepów online dla każdego
Zapoznając się ze wszystkimi informacjami powyżej, a także poszczególnymi opiniami sklepów, będziesz przygotowany na dokonanie właściwych wyborów.
Z łatwością podejmiesz decyzję i ustalisz, czy dany sklep przekonuje Cię swoją ofertą i jakością świadczonych usług.
Nasze recenzje tworzone są przez doświadczonych redaktorów i konsultowane z ekspertami, którzy mają wieloletnie doświadczenie w kupowaniu w azjatyckich sklepach internetowych. Jest to zbiór najważniejszych informacji, które przydadzą się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom chińskich serwisów.
FAQ: Zakupy w internecie
Jakie chińskie strony internetowe polecamy na zakupy?
W naszym serwisie znajdziesz listę sklepów online i opinie o wiarygodnych chińskich sklepów internetowych. Na zakupy warto wybrać się do Alibaba, DHgate, AliExpress.
Markowe rzeczy z Chin – gdzie najlepiej szukać?
Większość chińskich sklepów online oferuje markowe rzeczy z Chin. Z roku na rok polepsza się również jakość produktów. Szczególnie szeroką ofertę posiada Alibaba, LightInTheBox oraz TOMTOP.
Czy chińskie strony typu Allegro są bezpieczne?
Tak. Chińskie serwisy aukcyjne zapewniają bezpieczeństwo i współpracują z renomowanymi firmami kurierskimi.
Czy chińskie sklepy internetowe są tańsze od polskich dostawców?
Tak. Chińskie sklepy internetowe są zaszeregowane przez cennik Światowego Związku Pocztowego, jako pochodzące z kraju biedniejszego: Chin i w związku z tym tańsze. Podobnie jak przesyłka z Polski do Stanów jest tańszą opcją niż w odwrotnym kierunku. Dlatego za niektóre zakupy w Chinach po polsku nie zapłacisz mniej.
Chiński sklep internetowy, czy polski sklep internetowy: który wybrać?
Ze względu na ulgi, które obejmują każdy chiński sklep internetowy, z pewnością dla portfela konsumenta, usługi z Azji będą tańsze. W grę może jedynie wchodzić jakość towarów, z których słyną polscy producenci.