Zakupy w Internecie, w chińskich sklepach online: nie daj się oszukać

Autor Weronika Hossa Autor 11/07/2022 Rynek

Uwaga! Paczki dostarczane z Chin nie przenoszą koronawirusa, potwierdził Główny Inspektor Sanitarny.

Zapewne wiesz, że już 10 lat minęło odkąd w pierwszym chińskim sklepie internetowym AliExpress zrobiono w Polsce zakupy w internecie.

Co z tego wyniknęło?

Był to przełom w bezpiecznych zakupach online, polskie i europejskie strony aukcyjne oraz sklepy zyskały poważnego konkurenta: markowe rzeczy z Chin.

Lista 9 najlepszych chińskich sklepów online

Ad disclosure

Plusy i minusy chińskich sklepów internetowych

Plusy

Minusy

Zakupy online dziś

Nadmiar ofert w sklepach internetowych, potrafi zamieszać w głowie! Jeśli jeszcze się wahasz z wyborem, skorzystaj z Ceneo: wiarygodnej porównywarki sklepów.

Ad disclosure

Zakupy online, dziś nabrały innego charakteru i wielu sprzedawców musiało obniżyć ceny proponowanych produktów.

Z każdym rokiem stają się one coraz popularniejsze, a polscy kupujący cenią sobie je za:

Chińskie strony pod lupą: plusy i minusy zakupów online

W naszych recenzjach znajdziesz nie tylko na pozytywy kupowania w azjatyckich sklepach, ale też kłopotliwych aspektach chińskich stron internetowych.

bezpieczne zakupy online banner

Dokładnie badamy wszystkie rozpoznawalne w Polsce chińskie sklepy. Przedstawimy plusy i minusy zakupów online, a także porównujemy ich ofertę i obiektywie oceniamy oferowane przez nich usługi i produkty.

Wdrażamy w temat wszystkich początkujących konsumentów, i zaspokajamy ciekawość tych doświadczonych w zakupach na azjatyckich portalach.

Pamiętaj, że Twoje zakupy w internecie mogą być bezpieczniejsze i tańsze.

Chińskie sklepy internetowe – czy to się opłaca? Opinie specjalistów

Biorąc pod uwagę cenę produktu, to bez wątpienia chińskie sklepy internetowe są w większości przypadków bezkonkurencyjne. Do tego dochodzą:

Niski koszt wysyłki wynika ze specjalnej polityki prawa międzynarodowego oraz Chin, które chcą wspierać rozwój e-handlu w kraju.

Z drugiej strony kwestią dyskusyjną może wydawać się wciąż jakość, ale ta z roku na rok zmienia się na plus.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że i tak wiele produktów sprzedawanych w polskich e-sklepach jest sprowadzana z Chin, ale obłożona wysoką marżą.

Pozostaje jeszcze istotna sprawa gwarancji i bezpieczeństwa. O tym czytaj dalej ↓

Dochodzenie praw konsumenckich poza UE

Jeżeli zdecydujesz się kupić produkt poza Unią Europejską, a później będzie chciał dochodzić swoich prawi w ramach gwarancji, to mogą pojawić się problemy. Po prostu staje się to dość skomplikowane i kosztowne (np. konieczne jest odesłanie przedmiotu do Chin). Warto więc sprawdzić przed dokonaniem zakupu, czy dany produkt będziesz mógł naprawić w ramach gwarancji w Polsce.

Najbezpieczniej kupować u wiarygodnych dostawców z dobrymi opiniami, do nich m.in. należą: CAFAGO, Alibaba, TVC Mall, Zapals, Tinydeal, DHgate, TOMTOP, LightinTheBox, Banggood.

Firmy zmieniają się z każdym rokiem na na korzyść konsumenta. Sklepy zaczynają wprowadzać swoje własne polityki gwarancyjne. Są coraz bardziej korzystne dla europejskiego klienta (darmowa wysyłka uszkodzonego towaru). Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje prawa są w pełni chronione, sprawdź liderów naszego rankingu sklepów w internecie:

Ad disclosure
Ad disclosure

Chiny a może jednak Polska? Porównanie sklepów

Jak wiadomo, chińskie sklepy online oferują znacznie korzystniejsze ceny, jednak czasami jest to obarczone pewnym ryzykiem lub niedogodnościami. Jeżeli obawiasz się zakupów bezpośrednio z Chin, możesz poszukać danego produktu u polskiego sprzedawcy. Wówczas to on bierze na siebie odpowiedzialność za transakcję sprzedaży, przesyłkę i sam produkt, jednak należy liczyć się z wyższymi kosztami.

Z drugiej strony w razie komplikacji czy wad produktu, łatwiej będzie Ci dochodzić swoich praw w Polsce, zwłaszcza gdy firma posiada certyfikat CE. Pamiętaj też, że:

  1. Polskie prawo daje nam pewność bezpieczeństwa produktów,
  2. oraz  przywilej 14 dni na odstąpienie od umowy zakupu przez internet w polskim e-sklepie.

Musisz jednak pamiętać, że chińskie sklepy mocno się rozwijają i wiele z nich oferuje również bardzo dogodne warunki zwrotu bez dodatkowych kosztów, a także własny program gwarancyjny. Dlatego też warto rozważyć każdy zakup indywidualnie i dokonać własnej oceny. Możesz zawsze sprawdzić nasze recenzje, by dowiedzieć się, czy warto korzystać z danego sklepu.

Azjaci zyskują na popularności, czyli moje wielkie chińskie zakupy

Zgodnie ze statystykami firmy Gemius, na przestrzeni jednego miesiąca, średnio chiński sklep online AliExpress posiada w naszym kraju 3–4 mln klientów, co ma przełożenie na wiele milionów transakcji. Głównie są to niewielkie zakupy, dlatego że wśród 100 milionów produktów w ofercie, dominują produkty tanie, nieznanych w kraju marek. Jednak właśnie tego szukają najczęściej kupujący w chińskich serwisach.

Dodatkowo, sklepy Państwa Środka wprowadziły programy ochrony kupujących. Niektóre zaoferowały nawet najpopularniejsze w Polsce metody płatności, czyli szybkie e-przelewy od Przelewy24 czy PayU.

To wszystko sprawia, że popularność serwisów rośnie jeszcze szybciej i zdarza się słyszeć żarty, że robię moje wielkie chińskie zakupy. Po prostu oferta z Azji jest tak konkurencyjna, że mało kto nie decyduje się na złożenie zamówienia.

Zakupy w internecie przenoszą się z Europy do Chin

Dla przykładu z danych  wynika, że we wrześniu 2019 roku AliExpress miał 8,2 mln (razem z aplikacją mobilną) użytkowników z naszego kraju. Co ciekawe, to dużo więcej niż europejscy rywale, czyli Amazon oraz eBay.

Dodatkowo, platforma dostępna jest również w innych językach. Między innymi po włosku, niemiecku, francusku, hiszpańsku i portugalsku. Dzięki temu serwis AliExpress może dotrzeć aż do 300 milionów potencjalnych klientów. Jego zasięg stale się powiększa, a zainteresowanie stroną rośnie w szybkim tempie.

Nawet jeśli szacunki są zawyżone, widać, że Polacy zakupy w internecie w Chinach robią coraz chętniej, a ta tendencja szacowana jest na stały wzrost. Te same akcesoria elektroniczne, ubrania czy kosmetyki można kupić bowiem w Polsce co najmniej kilkadziesiąt procent drożej. Głównie dlatego nie brakuje chętnych, a chińskie sklepy rosną w siłę z każdym kolejnym rokiem.

Jak robić zakupy w internecie, gdy chcemy skorzystać z chińskiej oferty? Kwestie prawne

Gdy postanowisz kupować w sklepie spoza Unii Europejskiej, koniecznie sprawdź, czy masz do czynienia z wiarygodnym przedsiębiorcą. Jak wiadomo w Chinach panuje odrębne prawo i nie dotyczą go regulacje polskie oraz unijne.

Poniżej przedstawimy kilka uniwersalnych kroków pokazujących jak bezpiecznie robić zakupy w internecie.

Powinieneś podjąć te kroki, aby upewnić się, że dana firma zasługuje na nasze zaufanie. W naszych recenzjach dokładnie sprawdzamy sklepy pod tym kątem.

Chińskie strony internetowe: zakupy w 3 krokach

Zanim zrobisz zakupy na chińskich stronach internetowych w pierwszej kolejności zajrzyj do zakładki kontakt.

  1. Krok 1. Sprzedawca powinien podać swoje podstawowe dane: nazwę, siedzibę, adres, numer telefonu i adres poczty elektronicznej. Jest to duża gwarancja wiarygodności. Kolejnym naszym krokiem powinno być wyszukanie regulaminu ↓
  2. Krok 2.  W regulaminie znajdziesz dane rejestracyjne konkretnego przedsiębiorstwa czy spółki. Nie musisz oczywiście szczegółowo czytać wszystkich punktów regulaminu, ale ważne, żebyś spojrzał, czy brzmi on autentycznie. Dodatkowo poszukaj opinii chińskiego sklepu w internecie, najlepiej w naszych recenzjach, w których poruszamy również kwestię legalności danego serwisu ↓
  3. Krok 3. Dodatkowo ważne, aby w Regulaminie, który sprawdzasz, znalazły się jakieś informacje o prawie do zwrotu i gwarancji. W UE zwrot to 14 dni, bez podania przyczyny, ale chińskie sklepy przyjmują różne polityki.

Należy oczywiście pamiętać, że podmiot działający w Chinach podlega chińskiemu prawu. Dlatego nigdy nie będziemy mieli takiej gwarancji przestrzegania prawa i możliwości jego egzekwowania, jak na terenie UE. Taka jest cena oszczędności gdy zamawiamy produkty z Azji.

Chiński sklep internetowy opinie – jak powstają nasze recenzje?

Nasze kompleksowe recenzje są oparte na analizach, raportach źródłowych i własnym doświadczeniu. Nasi eksperci zwracają uwagę na wszelkie aspekty działalności sklepów online i obiektywnie opisują aktualny stan rzeczy.

Do Twoich rąk trafiają recenzje o ujednoliconej strukturze, dzięki którym możesz kompleksowo sprawdzić interesujący Cię sklep.

Ponieważ dany chiński sklep internetowy opinie ma zazwyczaj różne, staramy się oddzielić prawdę od nagonki konkurencji i bazując na własnej wiedzy, bezstronnie ocenić funkcjonowanie opisywanej firmy. Nasze recenzje sklepów online skupiają się na:

Opłaty celne i VAT a chińskie sklepy online

Tanie zakupy w Chinach mogą okazać się wyraźnie droższe po dodatkowych opłatach w Polsce. A to wszystko za sprawą podatków, jakie może nam przyjść zapłacić.

Produkty sprowadzane spoza UE objęte są podatkiem VAT, a także cłem. Oba te podatki płaci odbiorca, po wcześniejszym wezwaniu przez Służbę Graniczną. Kiedy będziesz musiał zapłacić podatek?

zakupy online: cena VAT
CENAVAT
0-22 euroVATu ani cła nie płacisz
22-150 euroPłacisz VAT 23%
>150 euroPłacisz VAT 23% + cło

Chińskie zakupy a Urząd Skarbowy: napięta sytuacja

Polskie ministerstwo finansów opublikowało na swojej stronie niedawno interpretację przepisów, określającą szczegółowo, co kryje się pod określeniem paczka o charakterze niehandlowym o wartości do 45 euro czyli paczka, która podlega zwolnieniu z podatku VAT. Jednocześnie zastrzegł, że zwolnieniom z VAT nie podlegają towary importowane w drodze zamówienia wysyłkowego.

Jednak Polacy starają się przechytrzyć polskie urzędy i robią chińskie zakupy po swojemu.

W praktyce sytuacja wygląda tak:

Ostatnimi czasy można zauważyć, że nastroje w polskich sklepach internetowych są wyjątkowe zaostrzone.

Większość rodzimych firm jest wściekła na chińską konkurencję, ponieważ nie potrafi dorównać jej ofercie.

Właśnie dlatego Ministerstwo Finansów traktuje przepisy coraz bardziej surowo. Konsekwencją jest wydana przez nie interpretacja – zwolnienie z podatku VAT towarów o wartości do 22 euro nie dotyczy przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego, niezależnie od tego, czy import jest dokonywany przez firmę czy osobę fizyczną. 

Takie podejście to nic innego jak bezpośrednia konfrontacja z użytkownikami chińskich sklepów online. Czy interpretacja znajdzie uzasadnienie w praktyce? Na to przyjdzie jeszcze poczekać, ponieważ na razie nadal powszechnie praktykowane są sposoby na obejście podatku.

Wysyłka w chińskich sklepach

W internecie popularne jest rozpowszechnianie mitów o przesyłkach w chińskich sklepach. Dla przykładu pojawiają się opinie, że na zamówiony na chińskich stronach aukcyjnych towar trzeba czekać kilka miesięcy, a czasami nawet dłużej. Być może takie jednostkowe sytuacje faktycznie się zdarzają. Podobnie jak w Polsce, niektóre przesyłki nigdy nie trafiają do rąk adresatów z uwagi na błędy firm kurierskich. Jednak są to odosobnione przypadki.

  1. Tak naprawdę standardowa wysyłka w chińskich sklepach dociera do klienta zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni do miesiąca od momentu wysłania przez sprzedawcę.
  2. Dodatkowo większość chińskich sklepów oferuje darmową wysyłkę, w której kosztach partycypuje rząd chiński. Wszystko w celu wsparcia rozwoju krajowych sklepów wysyłkowych.

Jednak w przypadku okresu wzmożonych zakupów, czyli przede wszystkim świątecznym, ten czas może się wydłużyć, co musimy wziąć od uwagę. Trzeba też wspomnieć, że często mamy do wyboru również opcję płatną, szybszą i bardziej bezpieczną. A dla przykładu sklep Gearbest posiada magazyny w Europie i czasami przedmiot może znaleźć się naszych rękach w ciągu kilku dni od zamówienia.

Ad disclosure

Wiarygodność wystawianych aukcji przez tanie chińskie sklepy internetowe

Kupując w Chinach warto dokładnie sprawdzić wiarygodność sklepu oraz samego sprzedawcy. Trzeba pamiętać, że trudniej będzie dochodzić nam naszych praw niż w sytuacji, gdy kupujemy na terenie Unii Europejskiej.

W kolejnym kroku możemy poszukać opinii o danej platformie sprzedażowej na polskich forach internetowych lub zapoznać się z naszymi recenzjami.

Metody płatności w sklepach Państwa Środka

Chińskie sklepy kiedy wchodziły na rynek europejski, nie były w pełni przygotowane do przyjmowania płatności. Na początku oferowały zazwyczaj jedynie płatność kartą płatniczą, ewentualnie przelewem bankowym, który był skomplikowany i utrudniał zakupy w internecie z uwagi na długi czas oczekiwania na przesłanie pieniędzy i dodatkowe opłaty i prowizje.

W tym momencie sytuacja uległa znaczącej poprawie, większość sklepów oferuje następujące metody płatności:

Kupujący nie mają problemów z przesłaniem pieniędzy za zamówiony towar, a większość chińskich sklepów online nie pobiera żadnych prowizji.

Chińskie zakupy a kursy walut

Kupując na chińskich stronach typu Allegro, warto zwrócić uwagę na kursy walut.

Jeżeli uda Ci się wstrzelić w moment umocnienia złotego, zaowocuje to nawet kilka procent tańszymi chińskimi zakupami.

Oczywiście może być również odwrotna sytuacja, gdy z uwagi na niekorzystne kursy, stracimy na naszych zakupach w internecie. Są to jednak niewielkie różnice, które zazwyczaj i tak nie wpływają na opłacalność zamówienia z chińskiego sklepu. Wynika to z faktu, że…

azjatyckie firmy proponują najczęściej ceny nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż europejska konkurencja.

Trzeba pamiętać, że zakupy w Chinach wcale nie oznaczają konieczności posługiwania się  juanem.

Większość chińskich stron z zakupami, a szczególnie tych nastawionych na klienta zza granicy, rozlicza transakcje w dolarach amerykańskich i euro.

Witryny oferują również zazwyczaj konwerter walutowy, dzięki któremu ceny wyświetlają się od razu w złotówkach i nie musimy trudzić się z ich przeliczaniem.

Zakupy w internecie najlepiej robić przez aplikacje mobilne

Obecnie wszystkie chińskie sklepy online oferują swoje aplikacje mobilne, a liczba korzystających z nich użytkowników przekracza setki milionów.

Apki dla zakupów na telefon oczywiście są bezpłatne i ułatwiają zakupy w internecie, ale mało tego, często oferują dodatkowe bony i promocje, niedostępne na podstawowych witrynach.

Czy chińskie sklepy oferują zakupy na telefon?

Tak, a same zakupy w internecie poprzez platformy mobilne mają wiele zalet:

Chińskie sklepy internetowe – jak z obsługą klienta?

Obsługa w chińskich sklepach internetowych jest najczęściej szybka, pomocna i skuteczna.

Oceniamy przede wszystkim jakość oraz dostępność świadczonej obsługi klienta. Poddaliśmy testom opiniowane przez nas sklepy, w tym ich konsultantów.

Większość sprawdzanych przez nas serwisów posiada pomoc 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jest to na pewno bardzo wygodne dla kupujących. Najczęściej udostępniane są poniższe formy kontaktu:

Recenzje chińskich sklepów online dla każdego

Zapoznając się ze wszystkimi informacjami powyżej, a także poszczególnymi opiniami sklepów, będziesz przygotowany na dokonanie właściwych wyborów.

Z łatwością podejmiesz decyzję i ustalisz, czy dany sklep przekonuje Cię swoją ofertą i jakością świadczonych usług.

Nasze recenzje tworzone są przez doświadczonych redaktorów i konsultowane z ekspertami, którzy mają wieloletnie doświadczenie w kupowaniu w azjatyckich sklepach internetowych. Jest to zbiór najważniejszych informacji, które przydadzą się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom chińskich serwisów.

FAQ: Zakupy w internecie

Jakie chińskie strony internetowe polecamy na zakupy?

W naszym serwisie znajdziesz listę sklepów online i opinie o wiarygodnych chińskich sklepów internetowych. Na zakupy warto wybrać się do Alibaba, DHgate, AliExpress.

Markowe rzeczy z Chin – gdzie najlepiej szukać?

Większość chińskich sklepów online oferuje markowe rzeczy z Chin. Z roku na rok polepsza się również jakość produktów. Szczególnie szeroką ofertę posiada Alibaba, LightInTheBox oraz TOMTOP.

Czy chińskie strony typu Allegro są bezpieczne?

Tak. Chińskie serwisy aukcyjne zapewniają bezpieczeństwo i współpracują z renomowanymi firmami kurierskimi.

Czy chińskie sklepy internetowe są tańsze od polskich dostawców?

Tak. Chińskie sklepy internetowe są zaszeregowane przez cennik Światowego Związku Pocztowego, jako pochodzące z kraju biedniejszego: Chin i w związku z tym tańsze. Podobnie jak przesyłka z Polski do Stanów jest tańszą opcją niż w odwrotnym kierunku. Dlatego za niektóre zakupy w Chinach po polsku nie zapłacisz mniej.

Chiński sklep internetowy, czy polski sklep internetowy: który wybrać?

Ze względu na ulgi, które obejmują każdy chiński sklep internetowy, z pewnością dla portfela konsumenta, usługi z Azji będą tańsze. W grę może jedynie wchodzić jakość towarów, z których słyną polscy producenci.

Aby optymalnie zaprojektować i stale ulepszać dla Ciebie naszą stronę internetową, używamy plików cookie. Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Więcej informacji na temat plików cookie można znaleźć na naszej stronie.
Polityka Cookies Akceptuję

Wszyscy operatorzy są osobiście testowani i porównywani przez recenzentów, którzy dokładnie analizują różne aspekty, w tym bonusy powitalne i metody płatności. Aby ocenić każdy indywidualny obszar zainteresowania, używamy systemu ocen w zakresie od 0 do 5 gwiazdek.