Skip to main content

Zakupy w Internecie – jak kupować w chińskich sklepach online, by nie dać się oszukać?

10 lat temu zyskał w Polsce popularność pierwszy chiński sklep internetowy AliExpress. Był to przełom w zakupach online: polskie i europejskie strony aukcyjne oraz sklepy zyskały poważnego konkurenta.

Lista 9 najlepszych chińskich sklepów online

Firma Bonus Link
Alibaba opinie Alibaba opinie Zniżki do 70% i liczne promocje na produkty Sprawdź
AliExpress opinie AliExpress opinie 2$ zwrotu za pierwsze zamówienie Sprawdź
Gearbest opinie Gearbest opinie do 100$ zwrotu Sprawdź
GeekBuying opinie GeekBuying opinie 4% zniżki na wszystkie produkty Sprawdź
CAFAGO opinie CAFAGO opinie Kupon 100 punktów wymienne na 1 euro Sprawdź
TOMTOP opinie TOMTOP opinie Kupon 50$ Sprawdź
LightInTheBox opinie LightInTheBox opinie 20$ zwrotu Sprawdź
DHgate opinie DHgate opinie 16$ w postaci kuponu Sprawdź
TVC Mall opinie TVC Mall opinie 3% zniżki na wszystkie produkty Sprawdź

Zakupy online dziś

Czasami dostęp do wielu sklepów internetowych i nadmiar ofert, potrafi zamieszać w głowie. Właśnie dlatego polecamy recenzję porównywarki sklepów Ceneo!
Ceneo opinie

18 000+ firm!

Największa porównywarka cen w Polsce!
Recenzja Sprawdź

Zakupy onlie, dzię nabrały innego charakteru i wielu sprzedawców musiało obniżyć ceny proponowanych produktów. W innym przeciwnym razie nie byliby w żaden sposób konkurencyjni względem pojawiających się, coraz to ciekawszych, propozycji z Państwa Środka. Za przykładem AliExpress poszło wiele chińskich sklepów online, które z każdym rokiem stają się coraz popularniejsze, a polscy kupujący cenią sobie je za:

 • niskie ceny
 • wysoką jakość
 • darmowe przesyłki

W naszych recenzjach jednak chcielibyśmy skupić się nie tylko na pozytywach dokonywania zakupów w azjatyckich sklepach, ale też gorszej stronie tej działalności. Dokładnie zbadamy wszystkie rozpoznawalne w Polsce chińskie sklepy, przedstawimy ich plusy i minusy, a także porównamy ich ofertę i obiektywie ocenimy oferowane przez nich usługi i produkty. Postaramy się wdrożyć w temat wszystkich początkujących konsumentów, jak i zaspokoić ciekawość tych doświadczonych w zakupach na azjatyckich portalach. Uczynimy Twoje zakupy w internecie bezpieczniejszymi i bardziej efektywnymi.

Chińskie sklepy internetowe – czy to się opłaca? Opinie specjalistów

Nie można oczywiście odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Biorąc pod uwagę cenę produktu, to bez wątpienia chińskie sklepy internetowe są w większości przypadków bezkonkurencyjne. Do tego dochodzą niskie koszty przesyłek, a często zupełnie bezpłatna dostawa. Wynika to ze specjalnej polityki władz Chin, które chcą wspierać rozwój e-handlu w kraju.

Z drugiej strony kwestią dyskusyjną może wydawać się wciąż jakość, ale ta z roku na rok zmienia się na plus. Dodatkowo trzeba pamiętać, że i tak wiele produktów sprzedawanych w polskich e-sklepach jest sprowadzana z Chin, ale obłożona wysoką marżą. Pozostaje jeszcze istotna sprawa gwarancji i bezpieczeństwa.

Dochodzenie praw konsumenckich poza UE

Kupując produkt poza Unią Europejską dochodzenie swoich praw w ramach gwarancji staje się dość skomplikowane i kosztowne (np. wysyłka produktu do Chin). Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy produkt będziemy mogli naprawić w ramach gwarancji w Polsce. Najbezpieczniej kupować u wiarygodnych dostawców z dobrymi opiniami, do nich m.in. należą: CAFAGO, Alibaba, TVC Mall, Zapals, Tinydeal, DHgate, TOMTOP, LightinTheBox, Banggood.

Firmy zmieniają się z każdym rokiem na na korzyść konsumenta. Sklepy zaczynają wprowadzać swoje własne polityki gwarancyjne. Są coraz bardziej korzystne dla europejskiego klienta (darmowa wysyłka uszkodzonego towaru). Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje prawa są w pełni chronione, sprawdź liderów naszego rankingu sklepów w internecie:

Firma Bonus Link
Alibaba opinie Alibaba opinie Zniżki do 70% i liczne promocje na produkty Sprawdź
AliExpress opinie AliExpress opinie 2$ zwrotu za pierwsze zamówienie Sprawdź
Gearbest opinie Gearbest opinie do 100$ zwrotu Sprawdź
GeekBuying opinie GeekBuying opinie 4% zniżki na wszystkie produkty Sprawdź
CAFAGO opinie CAFAGO opinie Kupon 100 punktów wymienne na 1 euro Sprawdź
TOMTOP opinie TOMTOP opinie Kupon 50$ Sprawdź
LightInTheBox opinie LightInTheBox opinie 20$ zwrotu Sprawdź
DHgate opinie DHgate opinie 16$ w postaci kuponu Sprawdź
TVC Mall opinie TVC Mall opinie 3% zniżki na wszystkie produkty Sprawdź

Chiny a może jednak Polska? Porównanie sklepów

Jak wiadomo, chińskie sklepy online oferują znacznie korzystniejsze ceny, jednak czasami jest to obarczone pewnym ryzykiem lub niedogodnościami. Jeżeli obawiasz się zakupów bezpośrednio z Chin, możesz poszukać danego produktu u polskiego sprzedawcy. Wówczas to on bierze na siebie odpowiedzialność za transakcję sprzedaży, przesyłkę i sam produkt, jednak należy liczyć się z wyższymi kosztami.

Z drugiej strony w razie komplikacji czy wad produktu, łatwiej będzie Ci dochodzić swoich praw. Pamiętaj też, że polskie prawo daje nam przywilej 14 dni na odstąpienie od umowy zakupu przez internet w polskim e-sklepie.

Musisz jednak pamiętać, że chińskie sklepy mocno się rozwijają i wiele z nich oferuje również bardzo dogodne warunki zwrotu bez dodatkowych kosztów, a także własny program gwarancyjny. Dlatego też warto rozważyć każdy zakup indywidualnie i dokonać własnej oceny. Możesz zawsze sprawdzić nasze recenzje, by dowiedzieć się, czy warto korzystać z danego sklepu.

Azjaci zyskują na popularności, czyli moje wielkie chińskie zakupy

Zgodnie z danymi firmy Gemius, w zależności od miesiąca chiński sklep online AliExpress ma w Polsce 3–4 mln użytkowników, co przekłada się na miliony transakcji. Głównie drobnych, ponieważ spośród ponad 100 mln produktów w ofercie, dominują produkty tanie, nieznanych w kraju marek. Jednak właśnie tego szukają najczęściej kupujący w chińskich serwisach.

Dodatkowo, sklepy Państwa Środka wprowadziły programy ochrony kupujących. Niektóre zaoferowały nawet najpopularniejsze w Polsce metody płatności, czyli szybkie e-przelewy od Przelewy24 czy PayU. To wszystko sprawia, że popularność serwisów rośnie jeszcze szybciej i zdarza się słyszeć żarty, że robię moje wielkie chińskie zakupy. Po prostu oferta z Azji jest tak konkurencyjna, że mało kto nie decyduje się na złożenie zamówienia.

Zakupy w internecie przenoszą się z Europy do Chin

Dla przykładu z danych  wynika, że w maju 2018 roku AliExpress miał 3,1 mln użytkowników z naszego kraju. Co ciekawe, to dużo więcej niż europejscy rywale, czyli Amazon (2,7 mln) oraz eBay (1,4 mln).

Z danych Euromonitor International podanych przez firmę PwC wynika, że w 2017 r. AliExpress kontrolował 1,3 proc. polskiego rynku handlu internetowego pod względem wartości sprzedawanych produktów. Na pierwszy rzut oka to niewiele, ale przy 40 mld zł wartości rynku robi się z tego już pokaźna kwota – ponad 500 mln zł. Z tego też powodu chińskie sklepy stają się głównym problemem polskiego urzędu skarbowego.

Nawet jeśli szacunki są zawyżone, widać, że Polacy zakupy w internecie w Chinach robią coraz chętniej, a ta tendencja szacowana jest na stały wzrost. Te same akcesoria elektroniczne, ubrania czy kosmetyki można kupić bowiem w Polsce co najmniej kilkadziesiąt procent drożej. Głównie dlatego nie brakuje chętnych, a chińskie sklepy rosną w siłę z każdym kolejnym rokiem.

Jak robić zakupy w internecie, gdy chcemy skorzystać z chińskiej oferty? Kwestie prawne

Gdy postanowisz kupować w sklepie spoza Unii Europejskiej, koniecznie sprawdź, czy masz  do czynienia z wiarygodnym przedsiębiorcą. Jak wiadomo w Chinach panuje odrębne prawo i nie dotyczą go regulacje polskie oraz unijne. Poniżej przedstawimy kilka uniwersalnych kroków pokazujących jak bezpiecznie robić zakupy w internecie. Powinieneś podjąć te kroki, aby upewnić się, że dana firma zasługuje na nasze zaufanie. W naszych recenzjach dokładnie sprawdzamy sklepy pod tym kątem.

 1. W pierwszej kolejności zajrzyj do zakładki kontakt, sprzedawca powinien podać swoje podstawowe dane: nazwę, siedzibę, adres, numer telefonu i adres poczty elektronicznej. Jest to duża gwarancja wiarygodności.
 2. Kolejnym naszym krokiem powinno być wyszukanie regulaminu. W regulaminie należy podać dane rejestracyjne działalności gospodarczej czy spółki. Nie musisz oczywiście dokładnie czytać wszystkich punktów regulaminu, ale ważne, żebyś spojrzał, czy brzmi on autentycznie. Możesz również poszukać opinii w internecie, które poruszałyby kwestię legalności danego serwisu.
 3. Dodatkowo ważne, aby w Regulaminie, który sprawdzasz, znalazły się jakieś informacje o prawie do zwrotu i gwarancji. W UE zwrot to 14 dni, bez podania przyczyny, ale chińskie sklepy przyjmują różne polityki.

Należy oczywiście pamiętać, że podmiot działający w Chinach podlega chińskiemu prawu i nigdy nie będziemy mieli takiej gwarancji przestrzegania prawa i możliwości jego egzekwowania, jak na terenie UE. Te konsekwencje musimy wliczyć w nasze oszczędności pod względem ceny zamawianych produktów.

Chiński sklep internetowy opinie – jak powstają nasze recenzje?

Nasze kompleksowe recenzje są oparte na analizach, raportach źródłowych i własnym doświadczeniu. Nasi eksperci zwracają uwagę na wszelkie aspekty działalności sklepów online i obiektywnie opisują aktualny stan rzeczy. Do Twoich rąk trafiają recenzje o ujednoliconej strukturze, dzięki którym możesz kompleksowo sprawdzić interesujący Cię sklep. Ponieważ określony chiński sklep internetowy opinie ma zazwyczaj różne, staramy się oddzielić prawdę od nagonki konkurencji i bazując na własnej wiedzy, bezstronnie ocenić funkcjonowanie opisywanej firmy.

Nasze recenzje sklepów online skupiają się na:

 • oferowanych przez firmy bonusach
 • kwestiach prawnych i bezpieczeństwie kupującego
 • jakości i cenach oferowanych produktów
 • metodach płatności
 • obsłudze klienta
 • odczuciach z korzystania z serwisu internetowego
 • dostępności aplikacji mobilnej

Opłaty celne i VAT a chińskie sklepy online

Zakupy w internecie

Tanie zakupy w Chinach mogą okazać się wyraźnie droższe po dodatkowych opłatach w Polsce. A to wszystko za sprawą podatków, jakie może nam przyjść zapłacić. Produkty sprowadzane spoza UE objęte są podatkiem VAT, a także cłem. Oba te podatki płaci odbiorca, po wcześniejszym wezwaniu przez Służbę Graniczną. Kiedy będziesz musiał zapłacić podatek?

 • VAT (23 proc. wartości przesyłki) zapłacisz w sytuacji, kiedy zamówiona przesyłka będzie miała wartość wyższą niż 22 euro. Chyba, że sprzedawca na deklaracji celnej wpisze „GIFT”, wówczas VAT płacisz dopiero od kwoty 45 euro. Warto jednak zapoznać się z nowymi interpretacji resortu finansów, które zostaną omówione w kolejnym akapicie.
 • Cło (do 8 proc. wartości przesyłki) będziesz musiał pokryć w przypadku, gdy wartość przesyłki przekroczy 150 euro. Wysokość cła na konkretne produkty można z łatwością sprawdzić samemu w systemie ISZTAR.

CENA

VAT

0 – 22 euro

VATu ani cła nie płacisz

22- 150 euro

Płacisz VAT 23%

>150 euro

Płacisz VAT 23% + cło

 

Chińskie zakupy a Urząd Skarbowy: napięta sytuacja

Polski resort finansów umieścił na swojej internetowej stronie jakiś czas temu interpretację przepisów, określającą dokładnie, czym jest paczka o charakterze niehandlowym o wartości do 45 euro (podlegająca pełnemu zwolnieniu z VAT). Jednocześnie zastrzegł, że zwolnieniom z VAT nie podlegają towary importowane w drodze zamówienia wysyłkowego. Jednak Polacy starają się przechytrzyć polskie urzędy i robią chińskie zakupy po swojemu. W praktyce sytuacja wygląda tak, że fiskus musiałby się wdawać w spory z każdym klientem chińskiego sklepu i udowadniać mu, że zawartość paczki nie jest prezentem lub prywatną korespondencją z azjatyckim znajomym, lecz – realizacją zamówienia.

Ostatnimi czasy można zauważyć, że nastroje w polskich sklepach internetowych są wyjątkowe zaostrzone. Większość rodzimych firm jest wściekła na chińską konkurencję, ponieważ nie potrafi dorównać jej ofercie. Dlatego też ministerstwo podkreśla coraz mocniej swoją interpretację –zwolnienie z podatku VAT towarów o wartości do 22 euro nie dotyczy przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego, niezależnie od tego, czy import jest dokonywany przez firmę czy osobę fizyczną). I zapowiada ścisłą egzekucję przepisów. Co oznacza tak naprawdę wypowiedzenie wojny amatorom chińskiego portalu i jego klonów.

Wysyłka w chińskich sklepach

Na ten temat krąży w internecie wiele mitów. W sieci pojawiają się opinie, że na zamówiony w Chinach towar trzeba czekać trzy miesiące, a nawet pół roku. Być może takie jednostkowe sytuacje faktycznie się zdarzają, podobnie jak w Polsce, niektóre przesyłki nigdy nie trafiają do rąk adresatów z uwagi na błędy firm kurierskich. Jednak są to odosobnione przypadki. Prawda jest taka, że standardowa przesyłka dociera do klienta od 15 do 30 dni od momentu wysłania przez sprzedawcę. Dodatkowo większość chińskich sklepów oferuje darmową wysyłkę, w której kosztach partycypuje rząd chiński. Wszystko w celu wsparcia rozwoju krajowych sklepów wysyłkowych.

Jednak w przypadku okresu wzmożonych zakupów, czyli przede wszystkim świątecznym, ten czas może się wydłużyć, co musimy wziąć od uwagę. Trzeba też wspomnieć, że często mamy do wyboru również opcję płatną, szybszą i bardziej bezpieczną. A dla przykładu sklep Gearbest posiada magazyny w Europie i czasami przedmiot może znaleźć się naszych rękach w ciągu kilku dni od zamówienia.

Wiarygodność wystawianych aukcji przez tanie chińskie sklepy internetowe

Kupując w Chinach warto dokładnie sprawdzić wiarygodność sklepu oraz samego sprzedawcy. Trzeba pamiętać, że trudniej będzie dochodzić nam naszych praw niż w sytuacji, gdy kupujemy na terenie Unii Europejskiej. Aby odpowiednio się zabezpieczyć, przede wszystkim patrzmy na system ocen i komentarzy. Jest on, podobnie jak w przypadku polskiego Allegro, przydatny by sprawdzić historię sprzedawcy, jego rzetelność i kontakt z klientem.

W kolejnym kroku możemy poszukać opinii o danej platformie sprzedażowej na polskich forach internetowych lub zapoznać się z naszymi recenzjami. Zanim wybierzemy jakieś tanie chińskie sklepy internetowe i zdecydujemy się na zakup, warto też porównać ceny na innych aukcjach na danym portalu, a także porównać z liczną, chińską konkurencją. Niepowtarzalna okazja powinna nam dać do myślenia, czy aby nie mamy do czynienia z oszustwem. W takim przypadku musimy bardzo dokładnie prześledzić wiarygodność sprzedawcy.

Metody płatności w sklepach Państwa Środka

Chińskie sklepy kiedy wchodziły na rynek europejski, nie były w pełni przygotowane do przyjmowania płatności. Na początku oferowały zazwyczaj jedynie płatność kartą płatniczą, ewentualnie przelewem bankowym, który był skomplikowany i utrudniał zakupy w internecie z uwagi na długi czas oczekiwania na przesłanie pieniędzy i dodatkowe opłaty i prowizje. W tym momencie sytuacja uległa znaczącej poprawie, większość sklepów oferuje następujące metody płatności:

 • Płatność kartą debetową lub kredytową
 • Karty wirtualne (Internetowe)
 • Przelewy24
 • Revolut i PayPal

Kupujący nie mają problemów z przesłaniem pieniędzy za zamówiony towar, a większość chińskich sklepów online nie pobiera żadnych prowizji.

Chińskie zakupy a kursy walut

Kupując na zagranicznych serwisach, warto zwrócić uwagę na kursy walut. Jeżeli uda nam się trafić moment umocnienia złotego, może to oznaczać nawet kilka procent tańsze chińskie zakupy. Oczywiście może być również odwrotna sytuacja, gdy z uwagi na niekorzystne kursy, stracimy na naszych zakupach. Są to jednak niewielkie różnice, które zazwyczaj i tak nie wpływają na opłacalność zamówienia z chińskiego sklepu. Wynika to z faktu, że azjatyckie firmy proponują najczęściej ceny nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż europejska konkurencja.

Trzeba pamiętać, że zakupy w Chinach wcale nie oznaczają konieczności posługiwania się juanem. Większość tamtejszych partnerów, a szczególnie sklepów nastawionych na klienta zza granicy, rozlicza transakcje w dolarach amerykańskich i euro. Witryny oferują również zazwyczaj konwerter walutowy, dzięki któremu ceny wyświetlają się od razu w złotówkach i nie musimy trudzić się z ich przeliczaniem.

Zakupy w internecie najlepiej robić przez aplikacje mobilne – czy chińskie sklepy oferują zakupy na telefon?

Obecnie wszystkie chińskie sklepy online oferują swoje aplikacje mobilne, a liczba korzystających z nich użytkowników przekracza setki milionów. Apki,a wieczakupy na telefon oczywiście są bezpłatne i ułatwiają zakupy w internecie, ale mało tego, często oferują dodatkowe bony i promocje, niedostępne na podstawowych witrynach. Zakupy poprzez platformy mobilne mają wiele zalet:

 • Ekskluzywne kupony i promocje tylko dla użytkowników mobilnych.
 • Możesz z nich korzystać gdzie chcesz i kiedy chcesz. W pracy, w szkole, na wakacjach. Wystarczy telefon i tablet oraz dostęp do internetu.
 • Bezpieczeństwo i pewność użytkowania. Aplikacje posiadają wiele zabezpieczeń, które dają nam gwarancję zakupów bez problemów.
 • Błyskawiczne wyszukiwanie i intuicyjny interfejs. Wszystkie potrzebne zamówienia można złożyć poprzez kilka kliknięć.

Chińskie sklepy internetowe – jak z obsługą klienta?

Obsługa jest najczęściej szybka, pomocna i skuteczna. Niestety większość chińskich sklepów internetowych nie udostępnia polskiej pomocy. Znając język angielski nie będziemy mieli żadnych problemów z rozwiązaniem nurtujących nas problemów, bez jego znajomości może być to trudne.

Nasze recenzje oceniają przede wszystkim jakość oraz dostępność świadczonej obsługi klienta. Poddaliśmy testom opiniowane przez nas sklepy, w tym ich konsultantów. W końcu przygotowanie osób udzielających pomocy oraz ich doświadczenie odgrywa dużą rolę. Ważne jest profesjonalne, merytoryczne podejście do klienta oraz godziny otwarcia biura. Bierzemy pod uwagę również możliwość korzystania z zestawu najczęściej zadawanych pytań FAQ. Większość sprawdzanych przez nas serwisów posiada pomoc 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jest to na pewno bardzo wygodne dla kupujących. Najczęściej udostępniane są poniższe formy kontaktu:

 • Czat na żywo
 • Formularz kontaktowy
 • Infolinia

Recenzje chińskich sklepów online dla każdego

Zapoznając się ze wszystkimi informacjami powyżej, a także poszczególnymi opiniami sklepów, będziesz przygotowany na dokonanie właściwych wyborów. Z łatwością podejmiesz decyzję i ustalisz, czy dany sklep przekonuje Cię swoją ofertą i jakością świadczonych usług.

Nasze recenzje tworzone są przez doświadczonych redaktorów i konsultowane z ekspertami, którzy mają wieloletnie doświadczenie w kupowaniu w azjatyckich sklepach internetowych. Jest to zbiór najważniejszych informacji, które przydadzą się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom chińskich serwisów.

FAQ

W naszym serwisie znajdziesz wiele interesujących recenzji chińskich sklepów internetowych. Na zakupy warto wybrać się do Alibaba, DHgate, AliExpress.

Większość chińskich sklepów online oferuje markowe rzeczy z Chin. Szczególnie szeroką ofertę posiada Alibaba, LightInTheBox oraz TOMTOP.

Tak. Chińskie serwisy aukcyjne zapewniają bezpieczeństwo i współpracują z renomowanymi firmami kurierskimi.